ABD’nin yaptırımına karşı 'İncirlik ve Kürecik üsleri kapatılsın' önerisi

ABD’nin yaptırımına karşı 'İncirlik ve Kürecik üsleri kapatılsın' önerisi

ABD'nin S-400'ler nedeniyle Türkiye'ye yönelik aldığı yaptırım kararına İncirlik ve Kürecik başta olmak üzere tüm üslerinin kapatılmasını öneren siyasi partilerin yetkilileri, bu tepkinin ABD’ye verilecek en güzel cevap olacağını vurguladılar.


ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Yasası (CAATSA) kapsamında, Rusya'dan S-400 hava savunma sistemlerinin alımı nedeniyle Türkiye’ye yönelik 3 yıldır masada tutulan yaptırımlar geçtiğimiz günlerde açıklandı.

ABD Hazine Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığını ve Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir ile üst düzey yetkililerinden Mustafa Alper Deniz, Serhat Gençoğlu ve Faruk Yiğit'i de yaptırım listesine ekledi.

Hava savunma sistemlerini güçlendirmeye yönelik geçtiğimiz yıl Rusya'dan alınan S-400 füze hava sistemlerini kabullenemeyen ABD, Türkiye'ye yönelik ekonomik ve savunma sanayisinde yaptırım alma kararı aldı.

ABD yönetimi tarafından S-400 alımından dolayı Türkiye’ye ABD'nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Yasası (CAATSA) kapsamında yaptırım uygulaması kararını İLKHA muhabirine değerlendiren Gaziantep’teki siyasi parti yetkilileri, emperyalist ABD'nin yaptırım kararına karşı İncirlik ve Kürecik ile diğer tüm üslerinin kapatılmasını istedi.

Yaptırım kararıyla "sözde müttefik" olan ABD'nin bir kez daha gerçek yüzünü gösterdiğini ifade eden siyasi parti yetkilileri, 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı sonrası ABD’nin Türkiye’ye karşı uyguladığı ambargo ve yaptırımlara karşılık verilen cevabın bugün de verilmesi çağrısında bulundu.

ABD’ye sadece sözlü kınamalar ile tepki verilmesinin yetersiz olduğunu belirten HÜDA PAR Gaziantep İl Başkanı Faruk Göçer, ABD’ye verilecek en güzel cevabın İncirlik ve Kürecik başta olmak üzere tüm üslerinin kapatılması olacağını vurguladı.

 “Sadece sözlü olarak tepki vermek ABD'nin anladığı bir dil değildir”

ABD’ye sadece sözlü kınama ve tepki verilmesinin yetersiz olduğunu belirten Göçer, “ABD ile yeri geldiğinde gerek müttefik ülkeler gerekse de diğer ülkeler karşı karşıya geliyorlar. Bunun tek sebebi S-400'ler değildir. Geçmiş tarihte de Suriye’de PYD ve FETÖ yapısı üzerinden de iki ülke arasında sorun yaşandı. Bu konuda şunu belirtmek gerekir. Türkiye geçmişte de yaptırımlarla karşı karşıya kaldı. Örneğin Kanada, SİHA'lar için kullanılan kamera sistemini vermedi. Bunun üzerine Türkiye, yerli üretime geçti. ABD'ye yeri geldiğinde cevap vermek gerekir. Sadece sözlü olarak tepki vermek ABD'nin anladığı bir dil değildir. Bundan dolayı gerek İncirlik gerekse de Kürecik üslerine karşı muamelede bulunmak gerekir.” dedi.

“Türkiye İncirlik ve Kürecik üslerini kapatmalıdır”

ABD'ye en güzel cevabın Türkiye'deki askeri üslerinin kapatılmasıyla verilebileceğini belirten Göçer, “ABD’nin gerek ticari gerekse de askeri ilişkileri bir daha gözden geçirilmelidir. ABD ‘dost ve müttefik’ dediği ülkelere ‘düşman’ ülkeler muamelesi yapıyor. Türkiye, İncirlik ve Kürecik üslerini kapatmalıdır. Malumunuz Kıbrıs Barış Harekatı’ndan önce de ABD ile sorun yaşanmıştı. Bu üslerin kapatılmasıyla beraber ABD tekrar eski durumuna döndü. ABD’nin bu yaptırımına karşılık verilecek en güzel cevabın fiili bir cevap olması lazım.” ifadelerini kullandı.

Yeniden Refah Partisi Gaziantep İl Başkanı Ufuk Çıngırlar da Türkiye’nin ABD’ye anlayacakları dilden cevap vermesi gerektiğini belirtti.

“ABD bir kez daha gerçek yüzünü ortaya koydu”

Türkiye'nin NATO üyesi ülke olmasından sonra Türkiye ile ABD ilişkilerinin yoğunlaştığını hatırlatan Çıngırlar, “Bu tarihlerde halka sürekli olarak ‘ABD dost’ düşüncesi empoze edildi. Bu dostluk maskesinin ne zaman düştüğünü hatırlayacak olursak, 1974 yılında Milli Görüş’ün lideri Necmettin Erbakan hocamız, Rum Kesiminin Kıbrıs Adasında Müslüman Türk halkına soykırım düzenlemesi sırasında Türkiye’nin Kıbrıs Barış Harekâtı’nı başlattıktan sonra ABD’nin maskesinin düştüğünü görüyoruz. Bu yıllarda ABD’nin yine Türkiye’ye çeşitli yaptırımlar yaptığını, ambargolar ve tehditler savurduğunu hepimiz biliyoruz. Bu yıllardan itibaren ABD’nin yaptırımlarına karşılık merhum hocamız Necmettin Erbakan, Türkiye’de bulunan 21 tane ABD üssünü kapattı, ABD askerlerini ülkelerine gönderdi.” şeklinde konuştu.

“ABD’ye verilecek en güzel cevap ve dik duruş İncirlik Üssü’nün kapatılması ile olur”

ABD'nin İncirlik Üssü başta olmak üzere bütün askeri üslerinin derhal kapatılması gerektiğini söyleyen Çıngırlar, “Ne zaman ki Türkiye, gelişmeye ve ilerlemeye yönelik bir hamle yaptığında yine siyonizme ve emperyalizme hizmet eden ABD ile batı ülkelerinin çeşitli ekonomik ambargolarla, siyasi baskılarla ve tehditlerle Türkiye’nin önünü kesmeye çalıştığına şahit oluyoruz. 2016 yılında 15 Temmuz darbe girişiminin faili FETÖ terör örgütünün liderini şu an ABD’nin himaye ettiğini tekrar hatırlayalım. Tarihi gözden geçirecek olursak bu devletlerin hiçbir zaman bize dost ve müttefik olmadığını açıkça görmekteyiz. Bu ülkelere karşı yapılacak olan halkımızın da talep ettiği gibi anladıkları dilden konuşmaktır. Bu ülkelere karşı kınama mesajları yayınlamak, sözlü tepkilerde bulunmak asla çözüm değildir. Bu ülkelere karşı ve başta ABD’nin yaptırımlarına karşı yapılması gereken merhum hocamız Necmettin Erbakan’ın yaptığı gibi başta israili korumak amacıyla kurulan Malatya Kürecik Üssü olmak üzere İncirlik Üssü’nü ve Türkiye’nin çeşitli yerlerinde bulunan ABD üslerinin kapatılması ve buradaki askerlerin ülkelerine geri göndermesi şeklinde olmalıdır.” diye konuştu.

“Hükümetin ABD’nin anlayacağı dilden hareket etmesini istiyoruz”

ABD’nin yaptırım kararına tepki gösteren Saadet Partisi Gaziantep İl Başkanı Mehmet İslam ise şunları söyledi:

“ABD’nin kınamadan anlayacağı kanaatinde değiliz. Biz, özellikle istiyoruz ki 1974 yılındaki Kıbrıs Barış Harekâtı’nda bizim silahlarımıza uyguladıkları ambargoyu o dönemin hükümeti ABD’nin 21 tane üssünü kapatarak karşılık vermişti. Biz de bu tür yaptırımlara karşı ABD’nin üslerini kapatarak karşılık vermeliyiz. ABD ancak bundan anlar. ABD’nin sadece kınanmasını ve tepki verilmesini kabul etmiyorum.”

“İncirlik Üssü’nün kapatılması başta olmak üzere tüm üslerin kapatılmasını talep ediyoruz”

ABD’nin İslam coğrafyalarında yaptığı zulümleri, hatırlatan İslam, “Tarih tekerrürden ibarettir. Geçmişte olduğu gibi ABD hep İslam coğrafyasına bu tür yaptırımlarıyla özellikle siyonizmin doğal uygulamasını gerçekleştiren bir şer güçtür. Biz, tabi ki bunu kabul etmiyoruz. Bu coğrafyada yaşayan Müslümanlar olarak ABD’nin ve diğer güçlerin yaptıkları her türlü yaptırımların karşısındayız. ABD’ye yönelik verilmesi gereken cevabı hükümetin vermesi gerekir. Toplum olarak bu ülkede yaşıyoruz, hükümetin yapacağı yaptırımlarla ilgili başta İncirlik Üssü’nün kapatılması olmak üzere diğer üslerin kapatılmasını talep ediyoruz. Zaten her yıl İncirlik Üssü’nün kapatılması için eylemler yapıyoruz. Hükümetin de bu eylemleri sahiplenerek özellikle ABD’nin anlayacağı dilden hareket etmesini istiyoruz.”

 

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.