84 yaşındaki Hamide ninenin Kur'an-ı Kerim aşkı imrendiriyor

84 yaşındaki Hamide ninenin Kur'an-ı Kerim aşkı imrendiriyor

Gaziantep’te çocukken öğrendiği Kur'an-ı Kerim’i günlük olarak düzenli okuyan ve ilerlemiş yaşına rağmen mahallerinde açılan Kur’an kursunu aksatmayan 84 yaşındaki Hamide Bozgil ninenin azmi imrendiriyor.


Şahinbey ilçesi Karataş Mahallesinde yaşayan Hamide Bozgil ninenin ibadetlerine ve Kur’an-ı Kerim okuma aşkı ve kadınların Kur’an eğitim aldığı kursa düzenli olarak katılması görenleri imrendirirken Hamide nine azmiyle de gençlere ve çocuklara güzel örneklik teşkil ediyor.

Çocukken arkadaşları ile birlikte mahallelerindeki camide aldığı eğitim sayesinde Kur’an-ı Kerim’i ve temel dini bilgileri öğrenen Hamide nine, yıllar sonra ise Kur’an kursunda yeniden öğrenci olmanın mutluluğunu yaşıyor.

Şahinbey Belediyesi’ne bağlı Özgecan Kültür Merkezi’nde kadınlar için açılan Kur’an kursuna giden Hamide nine, Kur'an-ı Kerim öğrenmenin yaşının olmadığını gösterdiği azim ve gayretle ispatlıyor.

Elinde Kur'an-ı Kerim’i ile her gün büyük bir hevesle mahallelerindeki Kur’an kursunun yolunu tutan Hamide nine, bu davranışıyla gençlere ve çocuklara örnek olmaya çalışıyor.

İlerlemiş yaşına rağmen hemen her işini kendi yapan Hamide ninenin en büyük hayali tüm çocukların ve gençlerin Kur'an-ı Kerim'i öğrenmesi ve bu tür kursların sayılarının daha fazla artması.

Babasının 10 yaşındayken kendisini Kur’an-ı Kerim’i öğrenmesi için camiye gönderdiğini ifade eden Bozgil, çocukluğundan beri Kur'an-ı Kerim okuma aşkının hiç eksilmediğini belirtti.

“Kur'an-ı Kerim’i hiç aklımdan çıkartmam”

Kur’an-ı Kerim okumayı çok sevdiğini belirten Bozgil, “Günlük düzenli olarak Kur’an-ı Kerim okurum ve özellikle Yasin suresini daha çok okurum. Kur'an-ı Kerim’i hiç aklımdan çıkartmam. Uyumadan önce de mutlaka Kur'an-ı Kerim okur, öyle uyurum. Bu kursa da Kur'an-ı Kerim’i ilerletmek için geldim.” dedi.

Kursta Kur’an-ı Kerim eğitiminin çok güzel verildiğini belirten Bozgil, “Kur'an-ı Kerim’i seviyorum, sevmesen bu kursa gelir miyim? Herkese Kur'an-ı Kerim’i öğrenmelerini ve bu tür kurslara gelmelerini tavsiye ediyorum. Komşularımı da teşvik ediyorum. Komşularımızdan da kursa gelen var.” diye konuştu.

Kur’an-ı Kerim eğitmeni Nur Demir de 4 aydır merkezde kadınlara Kur'an- Kerim eğitimi verdiğini ve Hamide ninenin de bir aydır kursa geldiğini belirtti.

Kur’an-ı Kerim eğitiminin ve ilim öğrenmenin uzun soluklu bir yolculuk olduğunu belirten Demir, “Yani bu aslında sonu olmayan bir yolculuktur. Maalesef bunun bilincinde olan günümüzde çok az insan var ve birçok fırsat, birçok imkan elimizin altında iken buna değerlendirebilen başta Hamide teyzemiz gibi aslında örnek teşkil etmesi açısından çok önemli buluyorum. 7'den 70'e aslında hayat boyu eğitim adı altında bu eğitimi sürdürülebilirlik açısından bize imkanları sunduğu için Şahinbey Belediye Başkanı sayın Mehmet Tahmazoğlu’na öncelikle çok teşekkür ediyoruz.” dedi.

“Kur'an-ı Kerim'e büyük bir hayranlığı var”

Hamide ninenin 84 yaşında olmasına rağmen çok azimli olduğunu ifade eden Demir, “Hamide nine kursa düzenli olarak gelmektedir. Birlikte Kur'an-ı Kerim'de büyük bir yol kat ettik. Ezberleri ve Kur’an-ı öğrenmesi açısından çok istekli. Aslında söylediklerimizi çok iyi algılayabilmektedir. O açıdan daha da ilerleteceğini düşünüyorum. Kur'an-ı Kerim'e büyük bir hayranlığı var. Aslında baktığımızda bizim de onunla birlikte o gözlerindeki hayranlığı görebilmemiz vasıtasıyla ona birçok bilgiyi de hiç bıkmadan, usanmadan büyük bir zevkle anlatabiliyoruz, en azından birlikte anlaşabiliyoruz. Yani bu yaşına rağmen halen Kur’an-ı Kerim’i öğrenmeye karşı büyük bir aşkı, isteği var. Hep de bu isteğin bitmemesine dair dualar ediyor. Kur'an-ı Kerim'i hem öğrenme hem de ezber açısından çok büyük istek ve heves var. İnşallah bu hevesin bitmemesini ve daim olmasını diliyoruz.” şeklinde konuştu.

“Teyzemizin azmi gençlere büyük örneklik teşkil ediyor”

Hamide ninenin azmiyle çevresine de örnek olduğunu belirten Demir, “Küçük öğrencilerimiz de var ve 7'den 70'e birçok yaşlı aslında ‘abla ve teyze’ dediğimiz daha büyük insanlarla hepimiz bir arada toplanıyoruz. Hepimiz aslında bir aile ortamı oluşturabiliyoruz. Her yaşa uygun eğitim, her yaşın kendine göre belki gelişimsel sürecine uygun bir eğitim verme çabasındayız. Teyzemizin azmi de tabi ki gençlere büyük örneklik teşkil ediyor. Bu yaşına rağmen buraya gelebildiği, zaman ayırabildiği ve bu kadar istekli olabildiği için teyzemize teşekkür ediyoruz.” dedi.

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.