Güneydoğu Anadolu Bölgesinin ihracatı artıyor

Güneydoğu Anadolu Bölgesinin ihracatı artıyor

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, şubat ayında Güneydoğu Anadolu Bölgesinden 2 bin 299, Gaziantep’ten bin 592 firmanın ihracat gerçekleştirdiğini belirtti.


Çevrimiçi basın toplantısı düzenleyen Kileci, Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve Gaziantep’in Şubat 2021 ihracat rakamlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kileci, şubat ayında 838 milyon 953 bin dolar tutarında ihracat gerçekleştiren Güneydoğu Anadolu Bölgesinin geçtiğimiz yılın aynı ayına göre ihracat performansını yüzde 17 oranında artırdığını ve tarihinin en yüksek şubat ayı rakamına ulaştığını ifade etti.

Aynı dönemde Gaziantep’in de yüzde 19’luk artışla 749 milyon 231 bin dolarlık ihracata imza attığını belirten Kileci, “İhracat rakamlarımızdaki bu artışların önemi çok büyük. Eminim ki normalleşme süreciyle birlikte bu oranlar daha da yükselecektir. Türkiye’nin en çok ihracat gerçekleştiren illeri arasında Gaziantep 5’inci sıradaki yerini koruyor. Önümüzdeki süreçte hedefimiz; bir üst basamaktaki İzmir’i geride bırakmak ve bunun için var gücümüzle çalışıyoruz.” dedi.

Kileci ayrıca, Gaziantep özelinde ihracatın ithalatı karşılama oranının yüzde 148,7 olduğunu vurguladı.

Bölgenin şirket bazında panoramasını da değerlendiren Kileci, “Şubat ayında bölgemizden 2 bin 299, Gaziantep’ten ise bin 592 firma ihracat gerçekleştirdi. Böylelikle ihracatçı sayısında da bölgemiz, tarihinin en yüksek şubat ayı değerine ulaşmış oldu.” diye konuştu.Güneydoğu Anadolu Bölgesinin ihracatı artıyor

Bir ay içinde bölge çapında faaliyet gösteren 138 firmanın ilk kez ihracat gerçekleştirdiğini dile getiren Kileci, bu firmaların ülkeye toplamda 5,2 milyon dolar döviz geliri sağladığını sözlerine ekledi. 

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.