Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden 153 ülkeye hububat ihracatı yapıldı

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden 153 ülkeye hububat ihracatı yapıldı

Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği yönetim kurulu, video konferans yöntemiyle Mahsum Altunkaya başkanlığında toplanarak Ocak-Haziran 2020 dönemiyle ilgili ihracat rakamlarını açıkladı.


Haziran ayında bir önceki yıla oranla yüzde 77,9’luk rekor bir artışla 183 milyon 175 bin dolarlık ihracat yaparak ihracat artış oranı bakımından şampiyonluğunu sürdüren hububat ve bakliyatçılar, önümüzdeki süreçte gerçekleştirecekleri çalışmaları masaya yatırırken gündemle ilgili konuları da değerlendirdiler.

Toplantıya konuk olarak katılan Ekonomist-Yazar Prof. Dr. Emre Alkin, Covid-19 pandemisinin etkilediği küresel ekonomideki verilere, pandemi öncesi, pandemi süreci, sonrası dünya ve Türkiye ekonomisinde yaşanan, yaşanması muhtemel gelişmelere ve önümüzdeki sürece yönelik iktisadi beklentilere yer verdiği bir sunum gerçekleştirdi.

Daha sonra toplantı ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mahsum Altunkaya, bölge illerinden Haziran 2020 döneminde bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 77,9’luk bir artışla 183 milyon 175 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini söyledi.

Yılın ilk altı aylık sürecinde ise bölgeden bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 10,2’lik artışla bir milyar 29 milyon 297 bin dolarlık ihracata imza atıldığını ifade eden Altunkaya, ihracatçıları kutladı. 

Dünyanın ve Türkiye’nin zorlu bir süreçten geçmeye devam ettiğine dikkat çeken Altunkaya, pandemi sürecinde birçok ülkenin aksine Türkiye’nin alınan önlemlerle süreçten en az etkilenen ülkelerin başında geldiğini belirtti.

Yılın ilk altı aylık sürecinde, bölgedeki sektörler arasında ihracatını bir önceki yıla oranla en fazla arttıran sektörün hububat bakliyat ve yağlı tohumlar ve mamulleri sektörü olduğuna dikkat çeken Altunkaya, yılın ikinci yarısında ihracatta yeni rekorlara imza atmaya hazırlandıklarını ifade etti.

“Haziran ayında 183 milyon 175 bin dolarlık ihracata imza atıldı”

Yılın ilk altı aylık döneminde bölge illerinden toplam 153 ülkeye bir milyar 29 milyon 297 bin dolarlık ihracat yapıldığını belirten Altunkaya, “Bölge ihracatçılarımız haziran ayında büyük bir rekor kırarak bir önceki yıla oranla yüzde 77,9’luk bir artışla 183 milyon 175 bin dolarlık ihracata imza atmışlardır. Başarılarından dolayı bütün ihracatçılarımızı kutluyorum.” dedi.

2020 yılının ilk altı aylık diliminde Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden en fazla ihracatın 531 milyon 319 bin dolarla Ortadoğu ülkelerine yapıldığını belirten Altunkaya, Ortadoğu ülkelerini 300 milyon 634 bin dolarla Afrika, 118 milyon 775 bin dolarla ABD ve 36 milyon 15 bin dolarla Avrupa Birliği ülkelerinin takip ettiğini bildirildi.

 “Irak en fazla ihracat yapılan ülke”

Ülke bazlı ihracatta Irak’ın birinci sırada yer aldığını da belirten Altunkaya, “Bölgemizden 2020 yılının ilk altı aylık sürecinde toplam 153 ülkeye ihracat yapıldı. En fazla ihracat yapılan ülkeler arasında ilk sırada 345 milyon 458 bin dolarla Irak gelmekte olup, ikinci sırada 69 milyon 517 bin dolarla Cibuti, üçüncü sırada ise 64 milyon 586 bin dolarla Suriye, dördüncü sırada 62 milyon 407 bin dolarla Venezuela beşinci sırada ise 45 milyon 858 bin dolarla Somali yer alıyor. Son dönemde ihracatımızı arttırdığımız ülkeler arasında Cibuti, Venezuela, Somali, Birleşik Devletler, Lübnan gibi ülkeler dikkat çekmektedir. Elbette bu ülkelerde sürdürülebilir ihracatımızı sağlamak ve geliştirmek için gerek birlik olarak gerekse ihracatçılar olarak üzerimize düşenleri yapmaya devam edeceğiz.” dedi.

“Bölge ihracatının şampiyonu makarna

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden ürün bazında en fazla ihracatı yapılan ürünün makarna olduğunu ifade eden Altunkaya, “Bölgemizden altı aylık dönemde en fazla ihracatı gerçekleştirilen ürünler arasında ilk sırayı 264 milyon 10 bin dolarla makarna, ikinci sırayı 175 milyon 761 bin dolarla bitkisel yağlar ve üçüncü sırayı 173 milyon 930 bin dolarla buğday unu almaktadır. Bu ürünlerimizi 129 milyon 117 bin dolarla bisküvi ve pasta ürünleri, 46 milyon 435 bin dolarla kakaolu mamuller, 27 milyon 206 bin dolarla bulgur, 26 milyon 798 bin dolarla irmik, 19 milyon 502 bin dolarla mercimek, 19 milyon 89 bin dolarla şeker ve şekerli mamuller, 18 milyon 536 bin dolarla margarin ve 11 milyon 295 bin dolarla yemler takip etmektedir. Yine en fazla ihracatı gerçekleştirilen ürünlerimiz arasında yağlı tohum ve mamulleri, nohut, baharat, zeytinyağı ve türevleriyle fasulye de yer almaktadır.” diye konuştu.

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.