Görme engelli Esma uzaktan eğitim ile Kur’an-ı Kerim’i öğrendi

Görme engelli Esma uzaktan eğitim ile Kur’an-ı Kerim’i öğrendi

Gaziantep’te yaşayan doğuştan görme engelli 10 yaşındaki Esma Nur Esen, özverili çabası sayesinde aldığı uzaktan eğitim ile Kur'an-ı Kerim'i "gönül gözü” ile 6 ayda öğrendi.


Küçük yaştan itibaren Kur’an-ı Kerim öğrenmeyi arzu eden ve sürekli Kur’an-ı Kerim okuyan annesini ve babasını dinleyen ilkokul 4’üncü sınıf öğrencisi Esen, İl Müftülüğü tarafından görme engelliler için açılan Kur’an kursunda Braille alfabesi (kabartma yazı) ile elifbadan başlayarak eğitim almaya başladı.

Kur'an-ı Kerim'e parmaklarıyla dokunarak eğitim alan Esen, Kur'an-ı Kerim'i öğrenmek için büyük bir gayret gösterdi. Covid-19 salgını nedeniyle alınan tedbirler kapsamında Kur’an kurslarındaki eğitime ara verilmesinden dolayı eğitimine uzaktan eğitim ile devam etti.

Annesinin yardımı ile cep telefonu üzerinden uzaktan eğitim ile Kur'an-ı Kerim eğitimini aksatmadan sürdüren Esen, Kur’an-ı Kerim’i Braille alfabesine dokunarak ve hocasının verdiği eğitimleri dinleyerek “gönül gözü” ile öğrendi.

Görme engelli Esma uzaktan eğitim ile Kur’an-ı Kerim’i öğrendi

Azim ve gayreti ile herkese örnek olan ve okulda derslerindeki başarısıyla dikkat çeken Esen, Braille alfabesiyle öğrendiği Kur’an-ı Kerim’i, başta annesi ve babası olmak üzere kurs hocasının desteğiyle 6 ayda öğrenerek hayalini gerçekleştirdi.

Kur’an-ı Kerim’i öğrenmek için hiçbir “engel” tanımayan Esen, büyük bir azim göstererek tüm zorluğa rağmen Kur’an-ı Kerim’i öğrenmenin mutluluğunu yaşıyor.

Azmi ve Kur’an-ı Kerim’e olan sevgisi ile hiçbir engelin başarının önüne geçmeyeceğini gösteren Esen, hiçbir engelin Kur'an-ı Kerim'i öğrenmeye “engel” olmadığının altını çizdi.

Karanlık dünyasını gönül gözüyle öğrendiği Kur'an-ı Kerim’in nuruyla aydınlatan Esen, Kur'an-ı Kerim ile tanışmanın manevi hazzını yaşamakla birlikte “gönül gözü” ile Kur'an-ı Kerim'i öğrenmenin büyük bir mutluluğunu yaşadığını belirtti.

Esen, Kur'an-ı Kerim'i öğrenmenin en büyük hayali olduğunu ve bu hayaline kavuştuğu için çok mutlu olduğunu belirterek şimdiki hayalinin ise hafızlık eğitimini alarak hafize olmak olduğunu ifade etti.Görme engelli Esma uzaktan eğitim ile Kur’an-ı Kerim’i öğrendi

“Kur’an-ı Kerim’i öğrenmeyi ve okumayı çok istiyordum”

Kur’an-ı Kerim’i öğrenmeyi ve okumayı çok sevdiğini belirten Esen, “Annem ve babam Kur’an-ı Kerim okurken onları dinliyordum. Kur’an-ı Kerim’i öğrenmek isteyince annem bana Kur’an-ı Kerim kursu aramaya başladı. Çünkü Kur’an-ı Kerim’i öğrenmeyi ve okumayı çok istiyordum. Annem görme engelliler için Kur’an kursu olduğunu öğrenince kaydımı yaptırdım. Biraz eğitim aldıktan sonra salgın nedeniyle kurs kapandı. Eğitimime telefon üzerinden devam ettim. Bu şekilde Kur’an-ı Kerim’i öğrendim.” dedi.Görme engelli Esma uzaktan eğitim ile Kur’an-ı Kerim’i öğrendi

“Kur'an hafızı olmak istiyorum”

Kur’an-ı Kerim’i öğrendiği için çok mutlu olduğunu belirten Esen, “EBA üzerinden Kur’an-ı Kerim eğitimine devam ediyorum. Arkadaşlarımla birlikte EBA üzerinden Kur’an-ı Kerim eğitimi alıyoruz. Kur’an-ı Kerim eğitimime devam ettiğim için çok mutluyum. Kur’an-ı Kerim’e de geçtim. Şimdi de hafız olmak istiyorum. Annem ve babam da Kur’an-ı Kerim’i öğrenmem için bana yardımcı oldu, bu vesileyle anne ve babama da çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Baba Abdurrahman Esen de kızının azmi ve isteği sayesinde hocası ve annesinin desteğiyle Kur’an-ı Kerim’i öğrendiğini söyledi.

Kızının küçük yaştan beri başarılı olduğunu, Kur’an-ı Kerim’i öğrenmeyi çok istediğini ifade eden Esen, kızının Kur’an-ı Kerim’i öğrenme sürecini anlattı.Görme engelli Esma uzaktan eğitim ile Kur’an-ı Kerim’i öğrendi

“Kızım Kur’an-ı Kerim’i öğrenmeyi çok istiyordu”

Eşi ile birlikte kızının Kur’an-ı Kerim’i öğrenmesi için eğitimine destek verdiklerini belirten Esen, “Eşim ile birlikte Kur’an-ı Kerim okurken kızım da bizi dinliyordu. Kızım Kur’an-ı Kerim’i öğrenmeyi çok istiyordu. Görme engelli olduğu için kendisine yönelik kurs olup olmadığını araştırmaya başladık. İl Müftülüğü tarafından görme engelliler için açılan kursa gönderdik. Kızım bu kursta Kur’an-ı Kerim eğitimi almaya başladı. Bu şekilde hafta sonları 1-2 ay kursa devam etti. Daha sonra salgın başladı. Salgın sürecinde de kızım uzaktan eğitim ile Kur’an-ı Kerim eğitimine devam etti. Uzaktan eğitim ile kızım 5-6 ay gibi bir sürede Kur’an-ı Kerim’i öğrendi.” ifadelerini kullandı.

Kızının Kur’an-ı Kerim’i öğrenmesi için her türlü desteği verdiklerini belirten Esen, eşinin de kızının Kur’an-ı Kerim öğrenmesi için Braille alfabesini öğrendiğini ifade etti.

Görme engelli olmasına rağmen kızının Kur’an-ı Kerim’i öğrenmesine ailece çok mutlu olduklarını ve sevindiklerini belirten Esen, hiçbir engelin Kur’an-ı Kerim’i öğrenmeye “engel” olmadığını belirtti.

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.