Gaziantepli kuyumcular düğünlerin başlamasını bekliyor

Gaziantepli kuyumcular düğünlerin başlamasını bekliyor

Yeni tip Coronavirus (Covid-19) salgını ve altın fiyatının yükselmesi nedeniyle satış yapamayan Gaziantepli kuyumcular, umudunu 1 Temmuz’dan itibaren başlaması planlanan düğün sezonuna bağladı.


Altın fiyatlarındaki yükseliş ve Coronavirus pandemisi nedeniyle nişan ve düğünlerin geçici olarak bir süre ertelenmesi kuyumcuları olumsuz etkiledi.

Gaziantepli kuyumcular düğünlerin başlamasını bekliyor

Coronavirus nedeniyle geçen yıla göre yüksek seyreden altın fiyatları ve ertelenen nişan ile düğün törenleri, Gaziantepli kuyumcuları da etkiledi.

Covid-19 salgını ve altın fiyatının yükselmesi evlilik hayali kuran çiftleri ve esnafı olumsuz etkilerken, evlenecek çiftler ve kuyumcular altın fiyatının düşmesini bekliyor. Genel olarak umutlarını düğünlerin tekrar başlamasına bağlayan esnaf, altın fiyatlarının yüksek olmasından dolayı düğün sezonundan ümitsiz.  

Pandemi sürecinde satış yapamadıklarını ve bu yüzden de dükkanlarını kapatmak zorunda kaldıklarını belirten kuyumcu esnafı, düğünlerin başlamasını beklediklerini ancak evlenecek çiftlerin alım gücü olmadığı için düğünleri ertelediklerine veya iptal ettiklerine dikkat çekti.

Gaziantepli kuyumcular düğünlerin başlamasını bekliyor

Kuyumcu Enver Babaoğlu, bu yıl Covid-19 salgınının hem kuyumcuları hem de düğün yapacak çiftleri mağdur ettiğini söyledi.

“Alım gücü olmadığından dolayı düğünler erteleniyor”

Düğünlerin ertelenmesinin tüm sektörlerde olduğu gibi kuyumcuları da olumsuz etkilediğini belirten Babaoğlu, “İnşallah düğün sezonu açılacak. Bununla birlikte Avrupa'dan gurbetçiler gelip bir şeyler alırsa bizde sabahtan akşama kadar boş boş oturmaktan vazgeçer çalışırız. Ama şu an bir ümit yok. Çünkü vatandaşlar biraz tedirgin ve insanların kazançları düştü. İnsanlar ancak borca aldıkları evlerinin ve araçların taksitlerini ödeyebiliyorlar. Bundan dolayı altına yönelmiyorlar. İnşallah iyi olur diye bekliyoruz.  Alım gücü kalmadığından dolayı kimi çiftler düğünlerini erteliyor veya iptal ediyor. Alım gücü olsa kimse düğününü erteler mi? Alım gücü olan kişi düğünü ertelemez, düğününü yapar ve altınını da alır. Fakat alım gücü olmadığından dolayı düğünler erteleniyor ve altın almaktan da vazgeçiliyor.” diye konuştu.

 “Ekonomik anlamda vatandaşın alım gücü olması lazım”

Umutlarını 1 Temmuz’dan itibaren başlayacak olan düğün sezonuna bağladıklarını belirten kuyumcu esnafı Erhan Tabur ise, “Covid-19 ile birlikte zaten ülkenin genelinde ekonomik anlamda bir sıkıntı yaşandı. Bütün esnaflar sıkıntı yaşadığı gibi kuyumcu esnafı da bu durumdan ciddi anlamda olumsuz etkilendi. İnsanlar kendi geçimlerini yaptıktan sonra kuyumcuda alışveriş yapar. Dolayısıyla bu süreçte insanlar kendi evlerine çekildiklerinden ve altında bir ihtiyaç olmadığından dolayı sektör tamamıyla durdu. Temmuz ayı itibariyle bir hareketlik bekliyoruz. Ama bu hareketliliğin çok fazla olacağını sanmıyorum. Çünkü bu hareketliliğin olabilmesi için ekonomik anlamda vatandaşın alım gücü olması lazım. Tabi ki insanlar çocuklarını evlendirirken, kendi bütçelerine göre de bir şeyler yapacaklar. Bu oranında düşük olacağını düşünüyorum. Ama sektör her ne olursa olsun bir şekilde hareketlenecektir. Bu beklentiler bizi tatmin eder mi etmez mi? Bunu hep birlikte göreceğiz.” ifadelerini kullandı.

“Altının gram fiyatının yüksek olması satışımızı olumsuz etkilemektedir”

Düğün yapmak isteyen vatandaşların geçmiş yıllara göre metrelik zincir ve altın düğün seti almadığını dile getiren Mehmet Özzengin, “Düğün sezonu başlayacak ve inşallah iyi bir sezon geçirmeyi ümit ediyoruz. Ama yurtdışındaki gelecek kardeşlerimizde şu anda bir kısıtlama olduğundan dolayı onların tam olarak ülkeye girişinde herhangi bir sıkıntı olmazsa inşallah iyi bir dönem geçireceğimizi düşünüyoruz. Ama tabi ki salgının verdiği süreçte tüm sektörler gibi kuyumculuk sektörü de etkilendi. Şu anda satışlarımız daha zayıf geçmektedir. Altının gram fiyatının yüksek olması alıcı ne kadar da olsa olumsuz etkilemektedir.” şeklinde konuştu.

Gaziantepli kuyumcular düğünlerin başlamasını bekliyor

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.