Gaziantep Valisi Gül, sosyal mesafe, maske ve hijyen uyarısında bulundu

Gaziantep Valisi Gül, sosyal mesafe, maske ve hijyen uyarısında bulundu

İçişleri Bakanlığının genelgesi doğrultusunda Gaziantep Valisi Davut Gül’ün koordinasyonunda Coronavirus tedbirleri ile ilgili kent genelinde kapsamlı denetimler yapıldı.


İçişleri Bakanlığı tarafından yeni tip Coronavirus (Covid-19) önlemleri kapsamında 81 ilde "Sağlık İçin Hepimiz İçin" sloganıyla uygulamaya konulan genelge gereğince İslâhiye, Nurdağı ve şehir merkezinde denetimler yapıldı.

Denetimlere İslahiye ilçesinde başlayan Vali Gül, İslahiye Merkez Jandarma Komutanlığı önündeki Serinevler Jandarma Uygulama Noktası’nda denetimlerde bulundu.  İlçedeki esnafı gezen Gül, maskesiz dolaşan vatandaşları uyararak maske dağıttı.

Buradan Nurdağı ilçesine geçen Gül, Nurdağı Semt Pazarı’nda yaptığı denetimlerde ise, koruyucu ve önleyici tedbirlerin önemine dikkat çekti.

İlçe denetimlerinin ardından şehir merkezinde de esnafı gezen Gül, kalabalığın yoğun olduğu ticari alanlarda fiziksel mesafenin önemine işaret ederek, halka pandemi tehdidine yönelik sakıncalı sosyal davranışlar hususunda bilgi verdi.

Kent merkezindeki denetimlerde Gül, konaklama tesisleri, alışveriş merkezleri, pazar yerleri, lokanta, kafe, restoran, kahvehane, kıraathane, çay bahçesi, güzellik merkezleri, şehir içi ve şehirlerarası toplu ulaşım araçları, ticari taksiler, taksi durakları ve park alanlarına giderek salgına karşı korunmanın doğru ve düzenli olarak yapılması için uyarıda bulundu.

Denetimlerin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Gül, kentte 7 bin 500 personelle Covid-19 denetimi yapıldığını söyledi.

Gaziantep Valisi Gül, sosyal mesafe, maske ve hijyen uyarısında bulundu

"15 günde 15 milyon maske dağıttık"

Gül, şehirde bulunan ilgili kurum ve kuruluşların iş birliği ile birlikte Covid-19 denetimlerine devam ettiklerini belirterek, "Amacımız farkındalık oluşturmak. Gaziantep birlikte iş yapma kültürünün yüksek olduğu bir şehirdir. Biz daha önceden zaten belediyelerimizle el ele vererek çalışmalarımızı sürdürüyoruz. En belirgin çalışmamızda '15 günde 15 milyon maske' projemizdir. 15 milyon maskeyi dağıttık, dağıtıyoruz. Bu o kadar büyük bir proje ki herhangi bir yerdeki 5 büyük şehrin toplam dağıttığı maskeden daha fazla maske üretimi gerçekleştiriyoruz. Bu da Gaziantep’in birlikte iş yapma modelini ne kadar benimsediğini gösterir." dedi.

Gaziantep Valisi Gül, sosyal mesafe, maske ve hijyen uyarısında bulundu

"Rakamlara takılmaya gerek yok"

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Gül, kentteki vaka artış sayısına takılı kalınmaması gerektiğini belirterek şunları söyledi.

Gaziantep özelinde bir artış yok. Zaman zaman Türkiye genelinde bir artış ve azalış oluyor. Burada rakamlara takılmaya gerek yok. Biz tedbiri alıyoruz. Tedbir almadığınız zaman 3 günde Türkiye'nin en yüksek vakasına ulaşabilirsiniz. Tedbir aldığınız zaman 3 günde 5 günde Türkiye'nin en az vaka sayısına ulaşabilirsiniz. Bize düşen görev vatandaşlarımızın duyarlı olması açısından uyarılması. Kamu kurum ve kuruluşlarının hizmet verirken, bunu uygun şartlarda vermesi. Maskeye, mesafeye temizliğe, dikkat edilmesi sağlık sisteminin düzenli olarak işlemesi, bunları da olabildiğince yapmaya çalışıyoruz ve yapıyoruz. Bunlara uyduğumuzda da vaka sayılarının yüksek ya da alçak olmasının çok bir sorun teşkil etmeyeceğini düşünüyoruz.
Gaziantep Valisi Gül, sosyal mesafe, maske ve hijyen uyarısında bulundu

"Herkese birinci sınıf sağlık hizmetini evinde sunacağız"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile dün yapılan video konferansın içeriği ile ilgili de bilgi veren Gül, "Sayın bakanımızdan talimatları aldık, yapılması gerekenleri yaptık. Sağlık bakanımızın talimatından önce bizim zaten çağrı sistemi çalışmamız vardı. Bir 444'lü çağrı sistemimiz olacak. Bu çağrı sistemimizi insanlar aradığında Büyükşehir Belediyesi'nin bizlere kiraladığı araçlarla onları evinden alacağız ya da evine bırakacağız. Testleri evinden alacağız. Bunun anlamı şu; hastalarımızı, vatandaşlarımızı, hastalık şüphesi olan hemşerilerimizi olabildiğince evinde tutmak, tedavilerini evlerinde gerçekleştirmek. Evde sağlık sistemini yaygınlaştırmak. Bunu yaptığımızda hemşerimizin 3 hastane, 5 hastane gezmesine gerek kalmayacak. Test olması için 3 saat kuyrukta beklemeyecek. Sonucunu öğrenmek için gelip gitmek zorunda kalmayacak. Toplu taşımayı kullanmayacak. Özetle herkese birinci sınıf sağlık hizmetini evinde sunacağız. Gaziantep'te bizim başlattığımız çalışmayı talimatını alarak daha da yaygınlaştırmış olacağız." diye konuştu.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de pandemiye karşı eğitim programları ve ciddi denetimler yaptıklarını belirtti.

Gaziantep Valisi Gül, sosyal mesafe, maske ve hijyen uyarısında bulundu

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.