Gaziantep Valisi Gül immün plazma çağrısında bulundu

Gaziantep Valisi Gül immün plazma çağrısında bulundu

Gaziantep Valisi Davut Gül, Covid-19’a karşı etkili tedavi yöntemleri arasında yer alan immün plazma tedavisi için kan bağışı çağrısında bulundu.


Pandemi sürecinde kan ve immün plazma bağışında bulunmak isteyen vatandaşlardan kan alımı için kullanılması amacıyla Gaziantep Valiliği, Şehitkamil Kaymakamlığı, Şehitkamil İlçe Sağlık Müdürlüğü, Kızılay Gaziantep Şubesi ve Şehitkamil Belediyesi arasında 14 sosyal tesisin teslim protokolü imzalandı.

Valilikte yapılan protokol imza töreninde konuşan Vali Davut Gül, Covid-19 hastalığını geçirip iyileşen vatandaşlara immün plazma bağışında bulunmaları çağrısında bulundu.

Gaziantep’te immüün plazma bağış oranlarının çok düşük olduğunu belirten Gül, vatandaşlardan kan ve immün plazma bağışı konusunda duyarlı olmalarını istedi.

Gül, Covid-19 hastalığına yakalanan ve iyileşen toplam hasta içerisinde 20’de birinin plazma bağışı yaptığını belirten Gül, bu oranın yükselmesi gerektiğini ifade etti.

Bir kişinin belli aralıklarla birden fazla bağış yapabileceğini belirten Gül, “Belki de hastalığı atlatanların da ileride en yakınları hasta olabilir. Gaziantep plazma bağışı anlamında kendi kendine yetmelidir.” dedi.

Pandemi ile mücadelenin her alanda devam ettiğini belirten Gül, hastanede tedavi şartlarında Covid-19 testi pozitif olan bazı hastaların plazmaya ihtiyaç duyduğunu belirterek Kızılay Kan Merkezi’nin sürecin başından beri bağışçılardan ve kan vermek isteyenlerden alım yaparak bu ihtiyacı giderme noktasında çalıştığını ifade etti.

Kızılay Kan Merkezinin mevcut alanında hem kan alındığını hem de plazma bağışçılarından plazma alım çalışmalarının yürütüldüğünü ve bu yüzden yoğunluk oluştuğunu vurgulayan Gül, “Yeni yer ihtiyacını Şehitkamil Kaymakamının girişimleri ile sağ olsun Şehitkamil Belediye Başkanımız Rıdvan Fadıloğlu sosyal tesisleri bu işe tahsis ederek karşılamış oldu. Bundan sonraki süreçte tahsisi yapılan sosyal tesiste kan alınmaya başlanacak. Aynı zamanda diğer sosyal tesisler de mahalle ölçeğinde çalıştığımız filyasyon ekiplerine lojistik anlamında destek olacak. Emek veren herkese teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Şehitkamil Kaymakamı Ömer Kalaylı da daha önce tek merkezden hizmet veren filyasyon ekip sayılarını artırdıklarını ve ihtiyaç üzerine Şehitkamil Belediyesi’nin pandemi nedeniyle kullanılmayan sosyal tesisleri kendilerine tahsis ettiğini ve şu anda merkezle birlikte 14 bölgede filyasyon ekiplerinin vatandaşlara hizmet verdiğini aktardı.

Şehitkamil Belediye Başkanı Rıvan Fadıloğlu da kurumlar arası işbirliği çerçevesinde imkanlar dahilinde ellerini taşın altına koymaya gayret gösterdiklerini dile getirdi.

Kızılay Gaziantep Şube Başkanı Nihat Yıldırım ve Şehitkamil İlçe Sağlık Müdürü Erol Karataş ise emeği geçenlere teşekkür etti.

Konuşmaların ardından protokol imzalandı.

Protokol ile Şehitkamil Belediyesine ait olan 14 sosyal tesisin 13 tanesi Şehitkamil İlçe Sağlık Müdürlüğü filyasyon çalışmalarında, bir tanesinin de Kızılay tarafından plazma bağışları için kan alım işlemlerinde kullanılacağı belirtildi.
YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.