Gaziantep Üniversitesinin yeni rektörü Prof. Dr. Özaydın göreve başladı

Gaziantep Üniversitesinin yeni rektörü Prof. Dr. Özaydın göreve başladı

Gaziantep Üniversitesi rektörlüğüne atanan Prof. Dr. Arif Özaydın, görevi eski rektör Prof. Dr. Ali Gür’den teslim aldı.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 6 üniversiteye yaptığı rektör atamaları dün Resmi Gazete'de yayımlanmıştı.

Buna göre, Gaziantep Üniversitesi rektörlüğüne üniversitenin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde Dekan Yardımcısı olarak görev yapan Prof. Dr. Arif Özaydın, eski Rektör Prof. Dr. Ali Gür’ün yerine atanmıştı.

Rektörlükte düzenlenen törenle görevi Gür’den teslim alarak yeni görevine başlayan Özaydın, Gür’e üniversiteye yapmış olduğu hizmetlerden dolayı teşekkür etti.

“Kimsenin kişisel haklarıyla uğraşmayacağız”

Gaziantep Üniversitesinin başarılı bir üniversite olduğunu ve elinden gelen gayreti göstererek en iyi rektör olmaya söz verdiğini belirten Özaydın, “Sizden aldığım bu başarılı üniversiteyi, bir tık üste çıkartmak adına desteklerinizi esirgememenizi istiyorum.  Üniversitemiz başarılı. Elimden gelen en iyi rektör olmaya söz veriyorum. Kimsenin kişisel haklarıyla uğraşmayacağız. Burası zaten barış ortamıdır. Yaşadığımız kent ana kent olmuştur. Üniversitemizi ‘ana kent üniversitesi’ yapmak istiyorum.  Şam bölgesi, Şam’dan ibaret değildir, Adıyaman’ı, Şanlıurfa’yı, Kahramanmaraş’ı ile geniş bir havzadır. Bu havzada lider bir üniversite yapmayı birlikte başaracağımızı düşünüyorum.  Desteklerini yine isteyeceğim. Hocamızın bundan sonraki akademik hayatında başarılar dilerim. Her zaman yanındayım.” dedi.

“4 yıllık süreç içerisinde çok güzel işler başardık”

“Hocama iyi bir üniversite devrettik” diyen Gür, “4 yıl önce sayın Cumhurbaşkanı görevi nasıl bana tebliğ ettiyse, aynı şekilde hocamıza devrediyoruz.  Bu süreç içerisinde çok güzel işler başardık. 15 Temmuz’a rağmen bir taraftan terörle mücadele ederken, diğer taraftan üniversitenin akreditasyon, kalite ve teknopark anlamında çok iyi bir ivme kazanıldı.” ifadelerini kullandı.

Gür, Gaziantep Üniversitesinin özellikle uluslararası endekslere girme noktasında büyük bir başarı kazandığını belirterek, şunları söyledi:

 “Bir taraftan terör temizlikleri yapılırken, diğer taraftan da huzur ve barış ortamında yeni öğretim üyeleriyle fakültelere büyük bir kalite kazandırıldı. Üniversite hastanemizi bu son süreçte birçok üniversite hastanesi çökerken tam tersine Türkiye’nin hâlihazırda firmalara vadesi galip ödenmemiş borcu olmayan tek hastanesini devrediyoruz. Tabi ki bu bir ekip meselesi. Rektör yardımcılarım başta olmak üzere genel sekreterimiz, genel sekreter yardımcıları, danışmanlarım, bütün öğretim kadromuz ve bütün rektörlük çalışanlarımızla birlikte bu işi beraber başardık. Biz, sadece orkestra şefiyiz. Bu süreç içerisinde sayın hocama iyi bir üniversite devrettik ve daha iyi yerlere taşınması açısından her türlü desteği veririz. Burası büyük bir devlet kurumudur. Ne zaman ihtiyacı olursa hocamıza el uzatacağız, destek vereceğiz. Dört yıllık süreç içerisinde sayın Cumhurbaşkanımıza, YÖK başkanımıza, valilerimize, belediye başkanlarımıza ve en önemlisi bu şehre katkı sağlayan dostlarımıza teşekkür ediyorum. Birlikte başardık.”

Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Şehmus Demir, Prof. Dr. Avni Gökalp, Prof. Dr. Metin Bedir’in yanı sıra, Genel Sekreter Doç. Dr. Ayhan Doğan ve Rektör Danışmanı Prof. Dr. Necip Fazıl Yılmaz’ın da katıldığı görev devir teslimi sırasında halef-selef rektörler birbirlerine çiçek takdim etti.

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.