Gaziantep’te vatandaşlar cuma namazını stadyumda kıldı

Gaziantep’te vatandaşlar cuma namazını stadyumda kıldı

Gaziantep’te vatandaşlar cuma namazını stadyumda kıldı
Yeni tip Coronavirus (Covid-19) salgını tedbirleri kapsamında uygulanan toplu ibadet kısıtlamasının sona ermesinin ardından Gaziantep’te beşinci cuma namazı 3 bin kişinin katılımıyla Şehitkamil İlçe Stadyumu'nda eda edildi.

Covid-19 pandemisi sürecinde yaklaşık 3 ay cemaatle namazların kılınmadığı camilerin 29 Mayıs’tan itibaren kısmen ve 24 Haziran’da da tamamen ibadete açılmasının ardından aylarca cemaatle namaz kılmaya hasret kalan vatandaşlar özellikle de cuma namazı için camilere, stadyumlara ve namaz için belirlenen açık alanlara akın ediyor.

Gaziantep’te vatandaşlar cuma namazını stadyumda kıldı

Toplu ibadet kısıtlamasının kaldırılmasının ardından beşinci cuma namazına da katılım yoğun olurken Şehitkamil İlçe Stadyumu'nda namazlarını huşu içerisinde eda eden vatandaşlar, cuma namazının da camilerin içinde kılınacağı günleri özlemle beklediklerini belirttiler.

Namaz saati yaklaşırken stada gelen vatandaşlar, ateşleri ölçülüp eline dezenfektan sıktıktan sonra sahaya alındı. Ezan okunduğu sırada büyük bir kısmının dolduğu gözlemlenen stadyumda, sosyal mesafe şeritleri üzerinde saf tutan yüzlerce kişi hep birlikte cuma namazını kıldı.

Gaziantep’te vatandaşlar cuma namazını stadyumda kıldı

Normalleşme döneminde kılınmaya başlanan her cuma namazında olduğu gibi bu cuma namazında da tedbir elden bırakılmadı.

Namaz kılınacak camiler ve tüm alanlarda Şehitkamil Belediyesi tarafından namaz öncesi detaylı bir dezenfekte çalışması yapılırken vatandaşlar namaz öncesi ve sonrasında uyulması gereken kurallarla ilgili uyarıldı.

Vatandaşlar, seccadelerini yanına alarak maskeli bir şekilde sosyal mesafe kuralına uyarak cuma namazını kıldı.

Gaziantep’te vatandaşlar cuma namazını stadyumda kıldı

Cuma namazı sonrası açıklamalarda bulunan Ahmet Yesevi Camii İmam Hatibi Necmettin Dağdelen, pandemi sürecinin bir an önce bitmesini ve tekrar camilerin içinde huşu içerisinde namaz kılınmasını temenni etti.

Cuma namazlarına halkın yoğun katılımı olduğunu anımsatan Dağdeviren, “Coronavirus’ten dolayı camilerimizde kalabalık oluşturacak şekilde cuma namazı kıldırma şansımız olmadığından dolayı Şehitkamil Belediyemiz, sağ olsun kendine ait semt sahalarını ibadete açtı. Namaz kılınan alanın her detayıyla da ilgileniyorlar. 4 haftadır cuma namazlarımızı bu semt sahalarında kılıyoruz. Halkımızın yoğun katılımı da bizi gerçekten duygulandırıyor. İnşallah bu pandemi süreci de bir an önce biter ve tekrar camilerimizde huşu içerisinde namaz kılmayı Rabbim, cümlemize nasip eder.” dedi.

Vatandaşlardan Mehmet Kaya da, “Pandemi nedeniyle hüzünlü cuma günü geçiriyoruz. Aynı şekilde gönül istiyor ki geçmiş cuma namazlarında olduğu gibi yine bir araya gelelim. Fakat Allah (Celle Celaluhu) böyle takdir etti. Yine de Allah’a hamdolsun belediyemizin stadyumu namaz için tahsis etmesi buruk da olsa o sevinci yaşatması güzel bir duygudur.” ifadelerini kullandı.

Gaziantep’te vatandaşlar cuma namazını stadyumda kıldı

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.

YUKARI ÇIK