Gaziantep’te UMKE’nin tatbikatı gerçeğini aratmadı

Gaziantep’te UMKE’nin tatbikatı gerçeğini aratmadı

Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü ve UMKE tarafından alanında uzmanlaşmış hekimlere ve sağlık personellerine Afet veya olağan dışı durumlarda aldıkları özel eğitim ve donanımla, kazazedelere olay yerinde en kısa sürede ve uygun yöntemlerle acil müdahale eğitimi aldığı programı başarıyla tamamladılar.


Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE) ülkemizde 2004 yılından bu yana görev almaktadır. Afet veya olağan dışı durumlarda aldıkları özel eğitim ve donanımla, kazazedelere olay yerinde en kısa sürede ve uygun yöntemlerle müdahale etmektedir.

Alanında uzmanlaşmış hekimlerimiz ve sağlık personelimizin kısıtlı imkan ve zor saha şartlarında acil müdahale eğitimi aldığı program başarıyla tamamlandı.

Ekiplerimiz tarafından kurtarılan kazazedelerin, en kısa sürede ileri acil tedavi ünitelerine naklini sağlanmaktadır.

Alınan eğitimler ile afetlerde kriz anını yönetebilme, ekip birliği ile çalışma ve en kısa sürede etkin acil sağlık hizmetini yürütmek açısından oldukça önem taşımaktadır. 

İlimizde bulunan farklı alanlardaki sağlık personeline 6-10 Mayıs tarihleri arasında Temel Eğitim Programı gerçekleştirildi. Verdiğimiz bu eğitim ile afet alanında kurulacak sahra hastanelerinde personel kapasitesini arttırmak, alanında uzman kişiler ile profesyonel destek sunmayı amaçlamaktayız.

Bu kapsamda alanında uzmanlaşmış hekimlerimizi ve sağlık personelimizi bir haftalık eğitime alarak gerek teorik gerek sahada yapılan tatbikatlar ile ailemize dahil ettik.

Eğitimimiz ileri acil sağlık bilgisi dışında ekip halinde, afet bölgesinde ve zorlu alanlarda çalışmayı personelimizle deneyimlemeyi amaçlar. Bu amaç doğrultusunda eğitimimiz, kamp ortamında, kısıtlı imkanlarda ve zor saha şartlarında hızlı ve etkin müdahaleyi kapsar.  

Çok sayıda gönüllü sağlık personeli ile gerçekleştirdiğimiz tatbikatlar, gerçekle doğru orantılı olup olası tüm afet ve olaylara hazırlık aşamasını oluşturur.

İl Sağlık Müdürü Dr.Beytullah Şahin tatbikatı yerinde inceleyip tüm ekibe teşekkür etti.
İl Sağlık Müdürü Dr.Beytullah Şahin tatbikatı yerinde inceleyip "Amacımız personelimizi afetlere ve olağanüstü hallere karşı her an hazır tutmak. Afetlerin ne zaman hangi koşullarda oluşacağı ve ne şekilde tahribat bırakacağının bilinmemesi nedeniyle gerçekleştirilen bu tür eğitim, kamp ve tatbikatlarla ekiplerimizi ülke içinde ve ülke dışında her türlü afet ve olağanüstü duruma karşı hazırlamaya ve bu aileyi büyütmeye devam edeceğiz." diye konuştu ve emeği geçen tüm personele teşekkür etti.

Program tatbikata katılan personele eğitim ve katılım sertifikalarının verilmesiyle sona erdi.

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.