Gaziantep'te "Tarımsal Eğitim ve Yöresel Ürünler İşleme Merkezi" hizmete girdi

Gaziantep'te "Tarımsal Eğitim ve Yöresel Ürünler İşleme Merkezi" hizmete girdi

Gaziantep'te
Oğuzeli ilçesinde, Büyükşehir Belediyesi ve İpekyolu Kalkınma Ajansı iş birliğinde kurulan "Tarımsal Eğitim ve Yöresel Ürünler İşleme Merkezi" ilk ürününü verdi.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin yöresel ürünlerinin korunması ve çiftçilere doğru tarım tekniklerinin öğretilmesinin amaçlandığı merkez tamamlanarak hizmete başladı.

Gaziantep'te "Tarımsal Eğitim ve Yöresel Ürünler İşleme Merkezi" hizmete girdi

Merkezi ziyaret eden Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, tesis hakkında Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler ve Gıda Daire Başkanı Kenan Seçkin’den bilgi aldı, yapılan son çalışmaları inceledi.

Yeni tip Coronavirus (Covid-19) pandemisi sonrası yeni bir dünya kurulduğunu belirten Şahin, sağlıklı kentlerin ve gıda güvenliğinin konuşulduğu şu günlerde bundan sonra eğitimlerle beraber yöresel ürünlerin yetiştirileceğini söyledi.

Gaziantep'te "Tarımsal Eğitim ve Yöresel Ürünler İşleme Merkezi" hizmete girdi

Emek verilmesiyle beraber toprağın güzel ürün vereceğini belirten Şahin, “Oğuzeli, bizim bu konuda en kıymetli ilçemiz. Buradaki toprak bizim için altın. Suyu, havası o kadar kıymetli ki bunun için tarım okulunu açtık. Artık sof domatesini, Antep biberini, Antep kabağını burada eğitimle üretiyoruz. Kadınlarımızı kooperatifleştirerek bu ürünü nasıl iyi bir şekilde yetiştirecekler, dijital ortamda nasıl pazarlayacağız, bütün dünyaya nasıl göndereceğiz. Bunların çalışmasını yapıyoruz.” dedi.

“Artık sağlıklı kentleri ve gıda güvenliğini konuşuyoruz”

Pandemi sonrası yeni bir dünyanın kurulduğuna dikkat çeken Şahin, “Sağlıklı kentleri gıda güvenliğini konuşuyoruz. Oğuzeli bu konuda daha önemli bir hale geldi. Bizde artık yeşil ekonomi, yeşil Oğuzeli için buradayız. Bu gördüğünüz bütün yeşillik, ekonomi, lezzet, ihracat, istihdam ve en önemlisi Coronavirus’e karşı bağışıklık demek. Bu ürünler yendiği zaman yüksek bağışıklık sistemi oluşturuyor ve daha sağlıklı bir kenti, yeşil ekonomiyi Oğuzeli merkezli kuruyoruz.” diye konuştu.

 

“Günümüz bilim ve teknolojisini bu topraklara yansıtmak lazım”

Gaziantep'te "Tarımsal Eğitim ve Yöresel Ürünler İşleme Merkezi" hizmete girdi

Oğuzeli Belediye Başkanı Mehmet Sait Kılıç da Şahin ve ekibine teşekkür ederek, “Bu topraklara sahip olabilmek için emek vermek lazım. Günümüz bilim ve teknolojisini bu topraklara yansıtmak lazım. İnsanoğlunun en temel ihtiyacı olan gıda, tamamen topraktan alınmaktadır. Dolayısıyla örnek bir proje ile patlıcan, biber, kabak, bamya yani bütün sebzelerimiz burada yetiştirilmekte. Gaziantep aslında bir sanayi şehri olduğu kadar tarım kentidir. Ama biz bunu biraz geride bıraktık. Gaziantep’in tarımda aslında ne kadar önemli bir kent olduğunu da bütün halkımıza ve Türkiye’ye ispat etmiş olacağız. Bütün çiftçilere örnek bir uygulama. Kışın da burada ürün üretilecek. Günümüz bilim teknolojisi uygulanacak. Dolayısıyla Gaziantep’te ki bütün çiftçilere bu bereketli topraklara emek veren çiftçilere örnek bir uygulama oldu. Birim metrekarede alınan ürün artacak. Büyükşehrin bu tesisini görmeyi tavsiye ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Gün geçtikçe tarım alanları bir şekilde azalıyor”

Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler ve Gıda Daire Başkanı Kenan Seçkin ise, “Burada tamamen bölgemiz ve Gaziantep tarımına yönelik bitkisel üretim, gıda ve gıda hijyeni bizim okulumuzun temelini oluşturuyor. Okulumuzda yöresel ürünler, gastronomi ve kadın kooperatiflerimiz var. Bölgesel birçok ürünümüzün üretimine başladık. Kadın kooperatiflerimizi kurduk ve bu ürettiğimiz ürünleri gastronomi ve hijyen şartlarında bütün Türkiye’ye, dünyaya ve Oğuzeli’nin kurutmalık ürünlerini burada üreterek tanıtacağız. Temelimiz insanda da tarımda da eğitim. Çünkü gün geçtikçe tarım alanları bir şekilde azalıyor, nüfus artıyor. Bizim amacımız; birim alanda çok daha fazla ürün elde etmek. Burada birim alanda nasıl verim alınır, çiftçilerimizi görsel olarak birebir eğiterek, hangi çeşitlerin daha fazla verimli olduğunu göstererek hayata ve ülke ekonomisine katkı sağlamak, daha fazla üretmek için buradayız.” şeklinde konuştu. 

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.

YUKARI ÇIK