Gaziantep’te sosyal mesafe kuralına yeterince uyulmuyor

Gaziantep’te sosyal mesafe kuralına yeterince uyulmuyor

Maske takmanın zorunlu olduğu Gaziantep’te genel olarak sokağa maskesiz çıkmayan vatandaşlar, sosyal mesafe kuralına ise, yeterince önem vermiyor.


Yeni tip Coronavirus (Covid-19) ile mücadele kapsamında normalleşme sürecinin uygulandığı şehirde, birçok şehre göre maske kullanımı yaygın olarak kullanılırken, işyerlerinde ve sokakta maske takmayı ihmal etmeyen vatandaşlar, aynı duyarlılığı sosyal mesafe konusunda göstermediği görüldü.


İçişleri Bakanlığı verilerine göre, 22 Mart'tan bugüne kadar Türkiye genelinde yapılan denetimlerde sosyal mesafe kuralını ihlal ettiği gerekçesiyle 144 bin 984 kişiye idari işlem ve 698 kişiye ise adli işlem yapıldığı belirtildi.

Türkiye genelinde sosyal mesafe kuralına en çok uymayan il olan Gaziantep’te, bugüne kadar kurala uymadığı tespit edilen 32 bin 53 kişiye para cezası verildiği, 20 kişi hakkında da soruşturma başlatıldığı bildirildi.


Yaklaşık 2 buçuk milyon nüfusuyla Türkiye'nin en kalabalık şehirlerinden biri olan Gaziantep’te, salgın ve normalleşme sürecinde vatandaşların en çok sosyal mesafe kuralını ihlal etmesi dikkat çekti.

Yeni tip Coronavirus ile başlayan ‘sosyal mesafe' döneminde sosyal mesafe kuralına en az uyan il Gaziantep oldu. Kentte bugün insan yoğunluğunun en fazla yaşandığı çarşı ve caddelerde kaydedilen görüntüler ise ürküttü.

Gaziantep sosyal mesafe kuralını ihlal etmede 20 milyonluk İstanbul'u geride bırakırken, maske başta olmak üzere, sosyal mesafe kuralına en çok ise, gençlerin riayet etmediği gözlemlendi. Birçok pasaj ve mağazanın yer aldığı Gaziler Caddesi’nde alışveriş yapan bazı vatandaşların sosyal mesafe kuralına yeterince uymadığı görüldü.


Öte yandan Gaziantep, Türkiye genelinde Covid-19 salgını boyunca en çok cezanın yazıldığı il olarak da öne çıkmıştı.

Öte yandan, son günlerde açıklanan Covid-19 vaka sayılarındaki yaşanan artış, ikinci dalga endişesi oluşturuyor.

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.