Gaziantep’te okullara hijyen desteği verilecek

Gaziantep’te okullara hijyen desteği verilecek

Covid-19 pandemisi ile mücadele önlemleri kapsamında hayata geçirilen “Güvenli Okul Projesi” ile kentteki okullara eğitim öğretim dönemi öncesi hijyen malzemeleri temin edilecek.


Bu kapsamda Gaziantep Valiliği koordinasyonunda Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasından protokol imzalandı.

İmzalanan protokol ve “Güvenli Okul Projesi” kapsamında kentteki 500 okula yeni tip Coronavirus (Covid-19) ile mücadele önlemleri için hijyen malzemeleri temini ve dağıtımı yapılacak.

Bu kapsamda 2020-2021 eğitim öğretim yılının 21 Eylül’de başlayacağının Millî Eğitim Bakanlığınca açıklanmasının ardından “Güvenli Okul Projesi” çerçevesinde kentte bulunan 500 okula salgından korunmak amacıyla hijyen malzemelerinin teminini ve dağıtımını uygulamaya konulacak.

Protokol kapsamında Büyükşehir Belediyesi 2 bin adet dezenfektan standı, 400 bin adet maske, 75 bin litre sıvı sabun, 500 adet dezenfektan makinesi, 10 bin litre yüzey dezenfektanı, 50 bin adet zemin etiketi temin edecek.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü ise kent içerisindeki 500 okulu belirleme görevini üstlenerek malzemelerin dağıtımında Büyükşehir Belediyesi ile ortak hareket edecek. 

Öte yandan yine Büyükşehir Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde imzalanan bir diğer protokolle kentte yer alan tüm kurumlardaki öğrencilere ve öğretmenlere eğitim, kongre, konferans, atölye çalışmaları, geziler, gençliğe yönelik çalışmalar, bakım-onarım, kültür-sanat etkinlikleri ile sportif faaliyetler konusunda çalışmalar gerçekleştirilecek.

Gaziantep Valiliği’nde gerçekleştirilen imza töreninde konuşan Vali Davut Gül, Gaziantep’te 21 Eylül’e kadar bütün hazırlıkları tamamlayacaklarını söyledi.

“Bütün okullarımız güvenli okul standardına ulaşmış olacak”

Gül, “Merkezi yönetimden gelen genelgeleri bütün kurumlarımızda değerlendiriyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e ayrıca teşekkür ediyorum. Çünkü şehri ilgilendiren her türlü konuda destekleri mevcut. Ebeveynlerin kafalarındaki soru işaretlerini ortadan kaldıracak bir protokol için burada bulunuyoruz. Özellikle hijyenin okullardaki etkisini güçlendirecek bir iş birliğimiz var. Uzun bir süre çalışarak güzel bir yol haritası belirledik. Bir eğitim projemiz var. Bu projeyle kent içerisindeki bütün okullarımız güvenli okul standardına ulaşmış olacak.” dedi.

“Gaziantep’te ki çocuklarımıza, gençlerimize hep beraber destek çıkacağız”

Ailelerin yeni eğitim öğretim döneminde çocuklarını okula gönderirken tereddüt etmeyeceklerini ifade eden Gül, “Bu tesislerin kullanılmasında il milli eğitim müdürlüğümüz ve daire başkanlığımız sayesinde bu protokolle gerçekleşecek. El ele vererek çocuklarımızı bir adım ileriye götüreceğiz. Bütün anne ve babaların isteği çocuğum iyi yetişsin, iyi arkadaşları olsun, beslenmesi sağlıklı olsundur. Bunun içinde emek harcamak gerekiyor. Ben teşekkür ediyorum. Gaziantep’te ki çocuklarımıza gençlerimize hep beraber destek çıkacağız.” ifadelerini kullandı.

“Çocuklarımızın sağlığı ve okullarımızın güvenliği daha önemli”

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de 21 Eylül’de okulların örgüt eğitime yeniden başlamasının önemli bir durum teşkil ettiğini belirterek, şunları söyledi:

“Milli Eğitim Bakanlığı’nın ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın bizlere gönderdiği genelgede yapılması ve yapılmaması gerekenler var. Bu genelgeyi elimize aldığımız zaman İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzle ve Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Daire Başkanlığı’nın beraber gerçekleştirdiği çalışmanın sonucuyla güvenli alan oluşturulması için çocuklarımızın güvenle eğitim almasını sağlayacağız. Çocuklar okula girerken dezenfektan sisteminden geçecek. Özellikle temizlik ve hijyen burada çok önemli. Sıvı sabunlarımız aynı zamanda dağıtılacak. Öte yandan okulun her alanında alınması gereken her türlü tedbir alınmış olacak. Her bir çocuğumuzun geleceğini düşünerek eğitim esnasında ortaya çıkacak olası sorunların önüne geçmeliyiz. Yaklaşık 2 milyonluk bir hijyen desteği olacak. Ama çocuklarımızın sağlığı ve okullarımızın güvenliği daha önemli. Bir milyon genci olan bir şehiriz. ‘Genci ile yükselen Gaziantep’ dedik. Valimizin ‘Ben okuyorum Gaziantep okuyor’ sloganıyla başlattığı çok güzel bir kampanya var. Bütün çalışmalarımızda toplumu merkeze alıp çocukları geleceğe hazırlamak için her türlü çalışma için buradayız. Valilikle koordinasyonu sağladığımız zaman muhteşem bir başarı hikayesi oluşuyor. Çocukları geleceğe hazırlamak için, gençlerimiz için büyükşehir olarak her türlü desteği vereceğiz.”

“Hijyen malzemelerine yönelik eksikliklerimizi tamamlayacağız”

İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe ise, gerçekleşen iş birlikleri hakkında memnuniyetini dile getirerek, “Okullarımızda hijyenle ilgili birtakım çalışmalarımız var. Hijyen koşullarına yönelik bir standart daha önce bakanlık tarafından imzalanan bir protokolle hayata geçirilmişti. Şimdi de Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in liderliğinde hijyen malzemelerine yönelik eksikliklerimizi tamamlayacağız. Milletimize ve çocuklarımıza hayırlı olsun diyorum. Öte yandan ikinci imzalanan protokol ile konferanslar, atölye çalışmaları, geziler, programlar, bakım onarım ile sportif olmak üzere birçok faaliyetler düzenlenecek.”

Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Daire Başkanlığı Zekeriya Efiloğlu da özellikle sportif ve geleceğe dönük çalışmalarda sıkı bir iş birliğine girerek Gaziantep’teki bir milyon gence en güzel hizmeti getirmeyi hayal ettiklerini söyledi.
 

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.