Gaziantep’te kantincilere ve kasaplara hijyen eğitimi verilecek

Gaziantep’te kantincilere ve kasaplara hijyen eğitimi verilecek

Gastronomi turizmi ve müzeleriyle her yıl yüz binlerce turisti ağırlayan Gaziantep'te, Büyükşehir Belediyesi Covid-19 tedbirleri kapsamında gıda işletmelerine verilen hijyen eğitimleri kapsamında kentteki kantincilere ve kasaplara da eğitimi verecek.


Dünyaca ünlü mutfağa sahip Gaziantep'te, Coronavirus (Covid-19) pandemisi tedbirleri kapsamında hijyen eğitimlerini tamamlayan gıda işletmelerine sertifikaları verilirken eğitimlerin ağı genişletilerek kentteki kantincilere ve kasaplara da eğitim verilmesi için protokol imzalandı.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep Ticaret Borsası, Gaziantep Kantinciler Odası ile Gaziantep Kasaplar ve Celepciler Odası arasında imzalanan protokol kapsamında 2 bin kasap çalışanı ve 700 okul kantini işletmesine eğitim verilecek.

İmza töreni için Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nde düzenlenen törene Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Akıncı, Gaziantep Kantinciler Odası Başkanı Ali Şefik Alkurt, Gaziantep Kasaplar ve Celepciler Odası Başkanı Eyyup Maydanozoğlu katıldı.

Törenin ardından açıklamalarda bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Şahin, imzalanan protokolün Türkiye’de bir ilk niteliği taşıdığını belirterek, Kurban Bayramı öncesi kasaplara verilecek eğitimin öneminin yüksek olduğunu söyledi.

Kurban Bayramı’nın yaklaştığına işaret eden Şahin, “Pandemi kurulunda çıkan kararlar önümüzde. Merkezi yönetim tarafından yayınlanan genelgelerimiz var. Kurban Bayramı’na doğru gidiyoruz. Mübarek bayramımızın dinimize, medeniyetimize ve inancımıza uygun şekilde gerçekleştiriyoruz ancak salgın döneminde bayramımıza eğitimlerimizle katkı sağlamak amacındayız.  Pandemiyle birlikte yayınlanan genelgeler gereğince yapılması gerekenler ve yapılmaması gerekenler belirlendi. Hijyen eğitici eğitimlerine kasaplar ile kantinleri de dahil ediyoruz. Bunu kuaförler ve restoranlar için hali hazırda yapıyoruz. Şimdi bu çalışmamıza kasapları ve kantinleri de ekledik.” dedi.

“Kurban Bayramı’nın hassasiyetini hep birlikte yöneteceğiz”

Gaziantep’in gastronomi şehri olduğunu anımsatan Şahin, “Bu yüzden şehrimize yakışır şekilde davranmalıyız. Çok hassas bir dönem. Şehrimiz çok önemli bir sınavdan geçiyor. Kurban Bayramı’na giderken kasaplarla yapacağımız bu çalışma, bizi güçlendirecek. Bütün kasaplarımızın bu eğitimlere gelmelerini istirham ediyorum. Eğitim şart, her konuda kendimizi yetiştirmemiz gerekiyor. Kurban Bayramı’nın hassasiyetini hep birlikte yöneteceğiz. Şehrimize hayırlı olsun diyoruz. Pandemiye karşı gerçekleştirdiğimiz eğitimlere önderlik etmeyi sürdürüyoruz. Bu eğitim sadece Kurban Bayramı’na yönelik olmayacak. Daha uzun soluklu düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Pandemi ile birlikte daha hassas olacağız”

Kantinin gündelik hayattaki öneminin yüksek olduğuna dikkat çeken Şahin, “Kantin deyip geçmeyeceksin. Çocuk sağlığı, aile sağlığı, okul sağlığı, toplum sağlığının ana damarı merkezi. Başkanımız seçildiği andan itibaren vizyonuyla bu güzel projelerde yanımızda, dayanışma içinde oldu. Pandemi ile birlikte daha hassas olacağız. Okullar açılmadan önce bütün kurumlarımız ve odalarımızla çocuk merkezli, çocuk dostu sağlıklı kentlerde, sağlıklı ortamlarda eğitim almasıyla ilgili yapılması gereken ve yapılmaması gerekenler var. Bu eğitim seferberliğimizi kantincilerimizle birlikte devam edeceğiz. Kantinde dikkat edilmesi gereken hususlar, tesiste yapılması gerekenler, çalışanların nasıl hizmet vereceği ile ilgili eğitimler bir program dahilinde 700 kantinciye verilecek. Daha sağlıklı kantinler, daha sağlıklı çocuklar daha sağlıklı aileler daha sağlıklı bir kent için el ele veriyoruz.” diye konuştu.

Gaziantep Kasaplar ve Celepciler Odası Başkanı Eyyup Maydanozoğlu, pandemiye karşı verilecek hijyen eğitim serüvenlerini başlattıklarını ifade ederek, şehir genelindeki bütün işletmelerin bu eğitimlere katılmaları ricasında bulundu.

Gaziantep Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Akıncı ise kasaplara yönelik gerçekleştirilmesi hedeflenen eğitimler için Şahin’e teşekkür etti.

Gaziantep Kantinciler Odası Başkanı Ali Şefik Alkurt ise, sağlık eğitimlerine katılarak çocuklara daha iyi hizmet için bu projede olacaklarını belirtti.

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.