Gaziantep’te halkın talebine rağmen Cuma Camii’nin hem yeri hem de ismi değiştirildi

Gaziantep’te halkın talebine rağmen Cuma Camii’nin hem yeri hem de ismi değiştirildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, Gaziantep halkının, kentteki birçok siyasi parti ile sivil toplum kuruluşlarının talebine rağmen, Millet Bahçesi’ne yapılmayan ve şehrin başka bir noktasına yapılacak Cuma Camii’nin yeri netleşti.


31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Gaziantep'te, Millet Bahçesi'nin içinde yer alacak olan Cuma Camii Projesi'ni seçim beyannamesine alan Belediye Başkanı Fatma Şahin, seçimden sonra ise, halka tanıttığı ve halkın talebi olan projede değişikliğe gitmişti.

Cuma Camii Projesi'nde değişiklik yapılmasına ve caminin şehrin başka bir bölgesinde planlanmasına vatandaşlar başta olmak üzere, kentteki birçok siyasi parti ile sivil toplum kuruluşlarının tepkisine rağmen projedeki değişiklikten vazgeçilmemişti.

Gazianteplilerin, Millet Bahçesi içerisinde yapılmasını talep ettiği Cuma Camii, halkın talebi görmezden gelinerek askeri Tugay’ın içinde yapılacak. Cuma Camii ve Millet Bahçesi’nin içerisinde yapılacak 3 bin kişilik caminin yapımı için Gaziantep Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, İl Müftülüğü, Şehitkamil Belediyesi ve Konukoğlu ailesi arasında protokol imzalandı.

Valilikte düzenlenen imza töreninde açıklamalarda bulunan Vali Davut Gül, Gaziantep Millet Bahçesi yerine yapılmayan ve Tugay’ın içine yapılacak caminin, dünyanın sayılı camilerinden birisi olacağını söyledi.

Gül, "Sayın Cumhurbaşkanımızın şehrimize geldiğinde müjdesini verdiği, kamuoyu ile paylaştığı Gaziantep’te büyük bir cami projesinin ilk adımını atmış oluyoruz. Caminin, İpekyolu üzerinde Tugay’ın içerisinde yapılmasına karar verildi. Merkezde de cami ihtiyacı vardı, burada da bu çevrenin ihtiyacını görecek bir cami yapılacak. Özetle Gaziantep iki tane camiye ve iki tane millet bahçesine kavuşmuş olacak." dedi.  

Konukoğlu ailesine ve emeği geçenlere teşekkür eden Gül, "Konukoğlu ailesi el ele vererek Türkiye’deki en nitelikli iki camiyi Gaziantep’e kazandırmış olacak. Küçük cami de büyük yapılacak cami de nitelikli ve estetik olacak. Küçük olan cami eski stadyumun içerisine orta ölçekte bu bölgenin ihtiyacına cevap verecek şekilde olacak. Büyüğü de Türkiye’nin sayılı camilerden, hatta iddialıyız en iyi camisi olacak. Dünyada da sayılı camilerden biri olacak." ifadelerini kullandı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise, bu hayali gerçekleştiren herkese teşekkür etti.

Şehitkâmil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, "Bugün özel bir gün. Türkiye’de böyle bir mabedin yapılması çok önemli ve anlamlı. İslam’ın sembolü olan caminin Türkiye’de örnek projesinin hayata geçirilecek olması Gaziantep için bir şans. Konukoğlu ailesi de bizim için bir şans. Kendilerine teşekkür ediyorum." diye konuştu.

Gaziantep İl Müftüsü Dr. Hüseyin Hazırlar ise, şehirlerin ruhunun camiler olduğunu, cami ve mescitlerin şehirlerden aldığında, şehirlerin taş ve beton yığınlarına dönüştüğünü söyledi.

Abdulkadir Konukoğlu da şimdiye kadar 15 cami yaptırdıklarını dile getirerek, iki cami daha yaptırmak için protokol imzalamanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.

Camilerin en iyisi ve örnek olması için çok kapsamlı inceleme ve araştırma yaptıklarını anlatan Konukoğlu, protokolünü imzaladıkları iki caminin Gaziantep’e hayırlı olması temennisine bulundu.

Konuşmaların ardından iki yeni cami için imzalar atıldı. Öte yandan, Tugay’ın içine yapılacak caminin Sanko Camii, yıkılan Kamil Ocak Kapalı Spor Salonu’nun yerine yapılacak caminin ise, Zeki Konukoğlu Camii isimlerini taşıyacağı bildirildi.

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.

YUKARI ÇIK