Gaziantep'te Covid-19 tedbirleri kapsamında yeni yasaklar getirildi

Gaziantep'te Covid-19 tedbirleri kapsamında yeni yasaklar getirildi

Gaziantep'te Covid-19 tedbirleri kapsamında yeni yasaklar getirildi ​Gaziantep İl Pandemi Kurulu, yeni tip Coronavirus (Covid-19) pandemisi ile mücadele kapsamında yeni tedbir ve yasakların uygulanmasına karar verdi.
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş!

Vali Davut Gül başkanlığında yapılan İl Pandemi Kurulu Toplantısı'nda, Covid-19 pandemisi tedbirleri kapsamında yeni kararlar alındı.

Toplantı ile ilgili Gaziantep Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, Vali Gül başkanlığında bir araya gelen İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun, olağanüstü toplanarak gündemindeki konuları ele aldığı belirtildi.

Covid-19 pandemisi sürecinde hastalığın yayılmasının engellenmesi ve kamu sağlığının tehlikeye düşürülmemesi amacıyla gündemdeki konular görüşülerek yeni kararların alındığı bildirildi.

14 günlük karantinaya alınan, ancak karantinaya uymayanlara ilk etapta 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince 900 TL idari para cezası verilmesine karar verildiği belirtilen açıklamada, “Tekrarı halinde yurtlarda karantinaya alınmasına, yurtlardaki karantinaya uymayıp karşı çıkanlar hakkında ise 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 195’nci maddesi gereğince adli işlem başlatılmasına karar verildi.” denildi.

Maske takma yasağının devam ettiği hatırlatılan açıklamada, “Tüm açık alanlarda, kamu kurum ve kuruluşları, her ölçekteki özel işyerleri, pazar yerleri, cami ve mescitler, toplu ulaşım araçları, ticari araçlar ve benzeri kapalı alanlarda, ağız ve burunu kapatacak şekilde maske takılmasının 21 Haziran 2020 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere zorunlu olmasına yönelik 20 Haziran 2020 tarih ve 2020/60-01 sayılı İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararına ilaveten, toplu taşıma ve ticari araçlara maskesiz yolcu alan araçların tespiti halinde 7 gün süre ile trafikten men edilmesine karar verildi. Tüm özel işyeri ve işletmelerde maske kullanılmadığında, birinci seferde 900 TL idari para cezası, ikinci seferde 5 gün, üçüncü seferde 15 gün, dördüncü seferde ise işyeri ve işletme ruhsat iptali yaptırımının uygulanmasına dair 20 Haziran 2020 tarih ve 2020/60-05 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Kararına ilaveten, işyerlerinde çalışanların standartlara uygun maske kullanmaları, çalışanlarına standartlara uygun maske dağıtıp kullandırmayan işyerleri ve işletmeler hakkında aynı idari yaptırımların uygulanmasına karar verildi.” ifadeleri yer aldı.

Açıklamanın devamında 15 yaş ve altı gençler ile 65 yaş ve üstü vatandaşların sabah 07.30-09.30 ile akşam 17.00-19.00 saatleri arasında toplu taşıma araçlarını kullanmalarının kısıtlanmasına karar verildiği belirtildi.

Çay ocağı ile büfe tarzı işletmelerde açık, ambalajsız ürünlerin satış ve servisinin yapılmaması, gerekli görüldüğü durumlarda tek kullanımlık bardak, araç ve gereçlerin kullanılması kararının alındığını bildirilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

Lokanta, restoran, kafe, kıraathane, kahvehane ve benzeri toplu bulunulan işletmelerin denetimlerinin arttırılarak, maske, sosyal mesafe ve temizlik kurallarına uyulmasının sağlanmasına, söz konusu işletmelerde aynı aileden olanlar hariç olmak üzere tabure kullanılarak oturulan yerlerin kullanımının en fazla 2 kişi ile sınırlandırılmasına karar verildi.

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.

YUKARI ÇIK