Gaziantep’te çiftçiye 15 milyon fide desteği verilecek

Gaziantep’te çiftçiye 15 milyon fide desteği verilecek

Gaziantep Valiliği, Şahinbey Kaymakamlığı, Şahinbey Belediyesi, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü arasında 15 milyon fide dağıtımı için protokol imzalandı.


Valilikte düzenlenen imza töreninde açıklamalarda bulunan Vali Davut Gül, Gaziantep’te çiftçi sayılarının her geçen gün arttığını belirterek bu artışta verilen desteklerin önemli bir etken olduğunu kaydetti.

“İnsanlar destek gördükçe toprağına da sahip çıkıyor”

Şahinbey Belediyesi’nin yıllardır çiftçilere destek verdiğini hatırlatan Gül, “Belediye Başkanımızın belirttiği üzere 50 milyon üzerinde destek verdiler. Şimdide 10 milyonluk bir protokol yaptık. Gastronomi şehriyiz. İmzalanan bu protokol mutfağa giren ürünlerin burada yetiştirilmesi aynı kalitede yapılması, çiftçinin para kazanması gibi birçok sektörü ilgilendiren bir protokol olacak. Gaziantep’te ilçelerimizin hemen hemen tamamında çiftçi sayılarımız artıyor ama Şahinbey’deki artış diğerlerine göre çok daha fazla. Bu da Şahinbey’de verilen desteğin çiftçide bir karşılılığının olduğunu gösteriyor. İnsanlar destek gördükçe toprağına da daha çok sahip çıkıyorlar. Buna katkı sunan herkese teşekkür ediyor, bundan yararlanacak çiftçilerimize de hayırlı bol kazançlar diliyorum.” dedi.

Şahinbey Kaymakamı Tahir Şahin de Şahinbey Belediyesi’nin sosyal belediyecilik anlamında birçok alanda farklı uygulamalar ile şehre değer kattığını belirterek destek için teşekkür etti.

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu da Şahinbey Belediyesi olarak ilçede tarım alanında çiftçilere her türlü desteği verdiklerini anımsattı.

“Çiftçiye desteğimizi sürdüreceğiz”

Tahmazoğlu, “Bugüne kadar 9 bin 650 ton buğday ve arpa desteği, 10 bin ton gübre desteği, 14 bin ton yem desteği verdik, bu ayın içerisinde 10 bin ton daha ilave edeceğiz. Yine 900 bin adet zeytin ve fıstık fidanı dağıtımı gerçekleştirdik. 243 ailemize 751 adet büyükbaş ve küçükbaş hayvan gübre desteği verdik. Yine meralarımızda 11 adet su kuyusu açıldı, ayrıca şu ana kadar 64 tane köyümüzün arazi yollarını tamamladık. Bugün de fide desteği ile alakalı bir protokolümüz var. Bunu ilk defa yapıyoruz. Çiftçilerimizin daha kaliteli ürünler yetiştirmesi amacıyla domates, biber, salatalık ve dolmalık patlıcanda 15 milyon adet fide desteği vereceğiz. Çiftçilerimiz bununla hem daha kaliteli ürünler yetiştirecek hem üretime katkı sağlayacak hem de kendileri kazanmış olacak.” diye konuştu.

Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Karayılan ise Şahinbey Belediyesi’nin çiftçilere önemli destekler verdiğini belirterek şunları söyledi.

“Şahinbey Belediyesi verdiği bu destek ile ciddi bir ihtiyacımızı karşılamış olacaklar. Meralarda da çok ciddi gübreleme ile ilgili çalışmalar yapılacak. Sayın valimizin destekleri Şahinbey Belediyemizin ise katkıları ile Şahinbey bölgesindeki meralarda sulama ile ilgili sorun da giderilmiş oldu. Hayvanda olmazsa olmazımız ot, su ve et. Ot ve su ihtiyacı karşılandıktan sonra et verimimiz de artacak. Kendilerine teşekkür ediyor, projenin hayırlara vesile olmasını diliyorum.”

Konuşmaların ardından kurumlar arasında protokol imzaladı.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Şahinbey ilçesinde Çiftçi Kayıt Sisteminde kaydı olan çiftçilere destek amaçlı fide dağıtılmasını içeren protokol kapsamında her bir çiftçi en fazla 50 bin adet fide için başvuru yapabilecek. Başvurulan miktara ait bedelin yüzde 50’si çiftçi, yüzde 50’si Şahinbey Belediyesi tarafından karşılanacak.

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.