Gaziantep’te çiftçilere arpa ve mercimek tohumu dağıtıldı

Gaziantep’te çiftçilere arpa ve mercimek tohumu dağıtıldı

Gaziantep Valiliği öncülüğünde Şahinbey Kaymakamlığı, Şahinbey Belediyesi ile Tarım ve Orman İl Müdürlüğü arasında imzalanan protokol kapsamında Şahinbey ilçesindeki çiftçilere mercimek ve arpa desteği verildi.


Çiftçilere daha önce gübre, buğday, zeytin, fıstık ve arpa tohumu desteğinde bulunan Şahinbey Belediyesi, bu desteğini sürdürerek, çiftçilerin yüzünü güldürmeye devam ediyor.

Şahinbey ilçesindeki çiftçilere 10 bin ton gübre, 14 bin ton yem, 9 bin 200 ton arpa ve buğday, 290 ton mercimek, yonca, İtalyan çimi tohumu, 750 bin adet zeytin, 150 bin adet fıstık fidanı desteği sağlayan Şahinbey Belediyesi, desteğini bu yıl da sürdürerek çiftçinin yüzünü güldürüyor.

Bu kapsamda 3 bin 430 ton buğday, arpa ve mercimek tohumu dağıtımı için Şahinbey ilçesi Kapcağız köyünde tören düzenlendi.

 “Üretim iki katına çıktı”

Törende konuşan AK Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Sait Kirazoğlu, sağlanan desteklerle ürün oranın arttığına işaret ederek, “Şahinbey Belediyesi tarafından yapılan bu projeler çok önemli. Bu projelerle üretim alanı iki katına çıkmış ve bu durum daha sağlıklı ürünlerin yetişmesine olanak sağlamıştır. Bu konuda Şahinbey'de yaşayanlar çok şanslı. Çünkü bu yardımlar onlar için çok önemli.” dedi.

“Verilen desteklerle üretim kapasitesi 280 bin dekarlık alana ulaştı”

Şahinbey Kaymakamı Tahir Şahin de yapılan desteklerle ilçenin kırsal bölgelerindeki ekili alanlarının yüzde 100 oranında artış göstererek ikiye katlandığını belirtti.

Şahin, “Şahinbey Belediyesi'nin destekleriyle üretim kapasitesi 120 bin dekarlık alandan 280 bin dekarlık alana ulaşmış. Bu sene yapılan yatırımın değeri de 21 milyon lira. Bu miktar çarpan etkisiyle 184 milyon liralık bir katma değer oluşturacak. Bu yüzden bu destekleri sağlayan Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu'na teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Çiftçinin her zaman yanındayız”

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu da yıllardır çiftçiye her anlamda destek olduklarını ve bu desteği bu yıl da sürdürdüklerini vurgulayarak şunları söyledi:

“Cumhurbaşkanımızın önderliğinde belediyelerimizin çiftçilerimize destek olması noktasında kanuni düzenleme yapıldıktan sonra Büyükşehir Belediyemiz çiftçilerimize destek olmaya başladı. Biz de büyükşehirler statüsündeki şehirlerde böyle bir düzenleme olduğunu görünce ‘Bismillah’ diyerek çiftçilerimize destek olmaya başladık. Yaptığımız destekle ilçemizde daha fazla alan ekiliyor ve daha fazla ürün yetiştiriliyor. Bu da daha fazla kazanç anlamına geliyor ve bu sayede yüzde 100'e yakın ekili alan artışı oldu. Biz ilk olarak tohum, arpa, buğday dağıtımı yaptık. Bu yıl makarnalık buğday dağıtımı da yaptık. Ayrıca taban gübre dağıtımı da yapıyorduk. Bu yıl tavan üst gübre dağıtımına da başladık. Ayrıca bu yıl mercimek tohumu desteğine de başladık. Bugün de 3 bin 430 ton arpa, buğday ve mercimek tohumu dağıtımı yapıyoruz. Bu destekleri de Şahinbey'de Çiftçi Kayıt Sistemi'nde kayıtlı olan 5 bin 500 çiftçimizin tamamına veriyoruz. Hiçbir şekilde ayrım yapmıyoruz.”

Gaziantep Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Karayılan ise Şahinbey Belediyesi'nin çiftçilere önemli destekler verdiğini aktardı.

Tarım Kredi Kooperatifleri Bölge Müdürü Mustafa Aslan da çiftçilere verilen desteğin Şahinbey Belediyesi tarafından geleneksel hale getirildiğini belirtti.

Şahinbey İlçe Tarım Müdürü Mustafa Güzel de verilen desteklerle ekim alanlarının arttığını ifade etti.

Şahinbey Ziraat Odası Başkanı Ali Çolak da Şahinbey Belediyesi’nin her zaman çiftçinin yanında olduğunu söyledi.

Yapılan desteklerle toplam 3 bin 430 ton buğday, arpa ve mercimek tohumu desteği alan çiftçiler ise Tahmazoğlu'na teşekkür etti.

Konuşmaların ardından çiftçilere arpa ve mercimek tohumu dağıtıldı.

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.