Gaziantep’te 15 Temmuz etkinlikleri

Gaziantep’te 15 Temmuz etkinlikleri

Gaziantep’te 15 Temmuz etkinlikleri
ABD destekli 15 Temmuz darbe girişiminin 4’üncü yıl dönümü münasebetiyle çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Gaziantep Valisi Davut Gül ve beraberindeki protokol üyeleri, ilk olarak Şehitkamil ilçesindeki Asri ve Şahinbey ilçesindeki Yeşilkent Mezarlığını ziyaret etti.

Vali Gül, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve protokol üyelerinin katılımları ile gerçekleştirilen ziyarette, Kur’an-ı Kerim okundu. İl Müftüsü Dr. Hüseyin Hazırlar tarafından şehitler için dua edildi.

Duanın ardından protokol üyeleri ile şehit mezarlarına karanfil bırakan Gül, şehitlerin aileleri ile sohbet etti. Kentteki etkinlikler, çeşitli programlarla devam edecek.

Daha sonra Vali Gül ile protokol üyeleri Nurdağı ilçesine geçerek Sakçagözü Mahallesinde ikamet eden 15 Temmuz şehidi Şirin Diril’in ailesini ziyaret ettiler. Gül ile protokol üyeleri ziyaretin ardından şehid Diril’i mezarı başında andılar.

Gaziantep’te 15 Temmuz etkinlikleri

Pedallar 15 Temmuz şehidleri için çevrildi

Türkiye’nin en büyük parkı olan Yeşilvadi Millet Bahçesi’nde bisiklet severlerin katılımıyla düzenlenen bisiklet turunun ardından açıklamalarda bulunan Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, 15 Temmuz şehidlerini rahmetle yad ettiklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısına ses vererek meydanlara koşan milletin, şanlı tarihine üstün bir başarı daha yazdığını belirten Tahmazoğlu, “Ülkenin ekmeğiyle büyüyen, milletin içindeki hainlerin, ülke sevdalısı vatandaşlara şuursuzca ateş etmesi sonucu 249 şehit verdik. Şehitlerimizi, 'sizi unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız' diyoruz. 15 Temmuz günü iradeye sahip çıkma günüdür anlayışı ile Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı ile meydanları bir an boş bırakmayan aziz milletimizin ikinci bağımsızlık savaşıdır. Şehadet şerbetini içmek üzere kararlılıkta meydanlara çıkan vatan evlatlarına Allah'tan rahmet diliyorum.” dedi.

Gaziantep’te 15 Temmuz etkinlikleri

Dualarla anıldı

Gaziantep Üniversitesi Meydanında düzenlenen program ise İlahiyat Fakültesi Dr. Öğretim Görevlisi İsmail Yılmaz’ın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Törende bir konuşma yapan Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, “Pişman olmuş bir FETÖ’cü yoktur, pusuda bekleyen FETÖ’cü vardır.” dedi.

Gaziantep’te 15 Temmuz etkinlikleri

“Dikkatli olmazsak bu belalardan kurtulamayız”

15 Temmuz 2016 gecesi yaşanan kanlı darbe girişiminin üzerinden dört yıl geçmesine rağmen halen FETÖ ile uğraştıklarını belirten Gür, “İmkan buldukları anda yine kafa kaldıracaklar. O yüzden artık oldubitti demeyelim, her zaman ve her dakika milletin selameti uğruna dikkatli olalım. Bu yapıların, ülkemizin mahremine el uzatmasına izin vermeyelim. Liyakat, ehliyet ve daha sonra bu millete sadakatle hükmedelim. Eğer buna dikkat etmezsek ne ülkemiz gelişir ne de bu hain FETÖ çetesi başta olmak üzere alfabedeki diğer terör örgütlerinden kurtulabiliriz.” şeklinde konuştu.

Gaziantep’te 15 Temmuz etkinlikleri

“15 Temmuz bir milletin kader anıdır”

Gaziantep Üniversitesi olarak 15 Temmuz’da meydanlarda olduklarını söyleyen Gür, bundan sonrada meydanlarda olmaya devam edeceklerini ifade ederek şunları söyledi:

“Tarih medeniyetler kuran ve ihanetlerle birçok medeniyetin yıkıldığı sahnelere şahit olmuştur. Milletlerin kader ve dönüm anları vardır. 15 Temmuz’da bir milletin kader anıdır. Ya benliğinizden yok olup kaybolacaksınız veya sokaklara çıkıp direnip yeni bir destan yazacaksınız. Türk milleti 15 Temmuz da sokaklara çıkıp, bu destanı yazdı. Resmi kayıtlara göre 3 bin yıllık devlet geleneği olan Türk milleti, bağrında birçok millete kucak açmış, mazlum ve mağdurları kucaklamış, din, dil, ırk, mezhep ayrımı yapmadan her zaman yanlarında olmuştur. 21’inci üzyılda zulmün ve sömürünün ayyuka çıktığı bu çağda halen Anadolu coğrafyası yine kurtuluş adasıdır. Bu kurtuluş adasını yok etmek isteyenler içimizdeki hainleri ayaklandırarak bu milleti yok etmek istediler.”

“15 Temmuz’u çocuklarınıza anlatın, unutturmayın”

15 Temmuz’u unutmayacaklarını ve unutturmayacaklarının vurgusunu yapan Gür, “Buradan sizden ricam 15 Temmuz’u çocuklarınıza anlatın, unutturmayın. 251 yıldızımız var. Bu yıldızlar gök kubbemizde ufkumuzu aydınlatmak için sürekli bize rehberdir. ‘Bizi unutmayın, unutursanız bizim gibi şehit olacak evlatlar bulamazsınız’ diyorlar. O yüzden unutmayacağız ve unutturmayacağız. Pandemi süreci dâhil olmak üzere sosyal mesafeye dikkat ederek, maskelerimizi takarak bugünü evlatlarımıza göstermek adına burada bulunuyoruz. Çocuklarımız olayı yaşamamış oldukları için fark edemeyecekler. Belki ne oldu ki diyecekler? Ama bizler onlara anlatacağız.” dedi.

Gaziantep’te 15 Temmuz etkinlikleri

“Millet olarak asla darbecileri affetmeyeceğiz”

Gür, “Bir devlet düşününki teslim ettiği uçağını, topunu, F-16’sını milletine karşı kullanmış, bu ihanet şebekeleri meclisini bombalamıştır. Tarih meclisini bombalayan savaşlara bile şahit olmamıştır. Bunların gözü o kadar dönmüş ki FETÖ hain şebekesi milleti ve iradeyi yok etmek adına meclisi bombalamış Asya’yı ve Avrupa’yı ayırmak adına köprüleri tuttular. Darbenin kendisine göre bir ritüeli vardır. Burada ise tam tersine ülkeyi kaosa sürükleyip, Anadolu coğrafyasını paramparça edip Montrö Antlaşması’yla boğazlara hükmedip Anadolu’yu paramparça etmektir. Tarih bunu affetmeyeceği gibi millet olarak asla affetmeyeceğiz. Haçlı seferlerinin arkasından Anadolu’yu ele geçiremeyenler Çanakkale’ye kadar mücadele ettiler. Kutul Amare’de bozguna uğrayanlar Çanakkale Zaferi’nde bozguna uğrayınca içerimizde bazı yapıları besleyip büyüttüler ve bu milletin karşısına çıkarttılar.” diye konuştu.

Programa Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Metin Bedir ve Prof. Dr. Şehmus Demir, Rektör Danışmanı Doç. Dr. Necip Fazıl Yılmaz, Genel Sekreter Doç. Dr. Ayhan Doğan, Genel Sekreter Yardımcıları Nuh Okumuş ve Mehmet Ali Eminoğlu, öğretim üyeleri ve idari personel katıldı.

Gaziantep’te 15 Temmuz etkinlikleri

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.

YUKARI ÇIK