Gaziantep-Kilis Tabip Odasından Covid-19 uyarısı

Gaziantep-Kilis Tabip Odasından Covid-19 uyarısı

Gaziantep-Kilis Tabip Odası, Gaziantep’te ve Kilis’te son bir haftadır Covid-19 vaka sayılarının ciddi şekilde arttığına dikkat çekti.


Türkiye'nin en çok Covid-19 vakalarının görüldüğü illerden biri olan Gaziantep’te geçtiğimiz aylarda düşüşe geçen vaka sayıları yeniden artışa geçti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Coronavirus (Covid-19) vaka sayısının arttığını belirttiği iller arasında yer alan Gaziantep’te son günlerde vakalar artmaya devam ediyor.

Vali Davut Gül başta olmak üzere tüm yetkililer vatandaşları Coronavirus kurallarına uymaları ve zorunlu olmadıkça da dışarı çıkmamaları konusunda sık sık uyarıyor.

İl Hıfzıssıhha Kurulu, Covid-19 tedbirleri kapsamında kentin kalabalık sokak ve caddelerinde sigara içilmesini yasakladı.

65 yaş ve üzeri vatandaşların her gün 10.00 ile 16.00 saatleri arasında sokağa çıkmasının yasaklandığı kentte uzmanlarda vatandaşları artan vakalara karşı uyarıyor.

Son olarak Gaziantep-Kilis Tabip Odası da yaptığı yazılı açıklama ile kentte artan vakalara dikkat çekti.

“Turkuaz tablomuzdaki veriler değişmemektedir”

Sağlık Bakanı Koca’nın, “Hasta sayımız ve ağır hasta sayımız artıyor”, “Hastalık yayılıyor”, “Covid-19 yayılıyor”, “Ertelenmesi mümkün seyahatleri erteleyin” ve “Gün içinde hareketliliğinizi sınırlandırın” şeklindeki uyarılarına atıfta bulunulan açıklamada, “Bu sözler Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca’ya ait. Sayın Fahrettin Koca, ‘hastalık sayımız ve ağır hasta sayımız artıyor’ demesine rağmen ne yazık ki turkuaz tablomuzdaki veriler değişmemektedir.” denildi.

“Gaziantep’te Covid-19 pozitif vaka sayımız bin 200’lere çıktı”

Gaziantep ve Kilis’te son bir haftadır vaka sayılarının ciddi şekilde arttığına dikkat çekilen açıklamada, “Covid-19 için ayrılan yoğun bakımlar ve servisler dolmuştur. Gaziantep için günlük Covid-19 PCR pozitif vaka sayımız bin 200’lere çıkmış ve halkımız yoğun bakım için sıra bekler konuma gelmiştir. Her akşam yayınlanan turkuaz tablonun yüzde 60’ı Gaziantep iline ait ise diğer illerin verileri nerededir? Kilis ilimizde geçen haftalara göre Covid-19 PCR pozitif vaka sayımız yüzde 250  artış gerçekleşmiştir. Servisler doluluk oranına ulaşmış ve yoğun bakımlar dolmuştur.” ifadeleri yer aldı.

“Ölümleri azaltacak önlemler almalıyız”

“Unutmayalım ki tabloya gerçek sayıları yansıtmadığınız müddetçe salgını durduramazsınız” denilen açıklamada, “Unutmayalım ki sadece hastanelerde tedavi edici yöntemleri kullanarak, koruyucu sağlık hizmetlerini unutarak salgını durduramazsınız. Unutmayalım ki pandemi bilgisi evrensel bir bilgi ve insanlığa dairdir. Dünya Sağlık Örgütü standartlarında yayınlanmayan bilgilerin hepsi salgın ile olan mücadelenin yanlış gitmesine ve aksamasına neden olarak önlenebilir ölümlerin artmasına sebebiyet vermektedir. Bunun sorumlusu özveri ile çalışan sağlık çalışanları değildir. Hastalık yayılıyor, hastalık zinciri kırılamıyor. Ölümleri azaltacak önlemler almalıyız.” çağrısında bulunuldu.

“Sağlık çalışanları hastalanıyor, tükeniyor ve her gün ölüyor”

Sağlık çalışanlarının en temel hakları olan yıllık izinlerinin, emeklilikleri ve istifa haklarının kaldırılarak salgının kontrol altına alınamayacağı ifade edilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“Sağlık çalışanları hastalanıyor, tükeniyor ve her gün ölüyor. Sağlık çalışanları olarak yüksek risk grubunda olmamıza rağmen rutin PCR testi yapılmamakta ve hastalandığımızda Covid-19 meslek hastalığı olarak kabul edilmemektedir. Riskli grup olmamıza rağmen aşı talebimiz karşılanmamaktadır. Sağlık çalışanlarının nitelikli koruyucu ekipman eksikliği halen devam etmektedir.”

“Sadece vatandaşa sorumluluk verilerek, salgını kontrol altına alamayız”

Gaziantep’te hastanelerde Covid- 19 için boşalan ve yeni açılan yatakların birkaç saat içinde dolduğu belirtilen açıklamada, “Bunu nasıl engelleyeceğiz? Hastanelerin doluluk oranlarının kapasitelerini aşmasından dolayı sağlığa erişilemediğinden ve sağlık hizmeti alınamadığından artan ölümlerin ve yükselen sağlıkta şiddet olaylarının sorumlusu hekimler ve sağlık çalışanları değildir. Sadece vatandaşa sorumluluk verilerek, sağlık çalışanlarını tüketerek salgını kontrol altına almamız mümkün değildir. İlimize ait durumu tüm açıklığı ile bilmeye, geldiğimiz aşamayı ve gidişatı tam olarak belirleyebilmek için doğru verilere ihtiyacımız vardır. Sağlık Bakanlığı ve Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü’nü pandemi verilerini açıklamaya davet ediyoruz.  Şeffaf bir yönetim ile halkın salgın yönetimine daha fazla destek vereceğinden hiç kuşku yoktur. Polisiye ve dışlayıcı tedbirler değil, sosyal destek sağlayarak uyum artırmalıdır.” denildi.

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.