Gaziantep'in kurtuluşunun 99'uncu yıl dönümü kutlanıyor

Gaziantep'in kurtuluşunun 99'uncu yıl dönümü kutlanıyor

Gaziantep'in sömürgeci ve işgalci Fransa işgalinden kurtuluşunun 99'uncu yıl dönümü münasabetiyle düzenlenen etkinlikler başladı.


Zor şartlar ve imkansızlıklara rağmen kadın, erkek, genç ve yaşlı 7’den 70’e Antep halkının mazlum milletler adına sömürgeci ve işgalci Fransa’ya karşı vermiş olduğu şerefli bir direniş ve zafer abidesi olan Antep Savunması’nın ve Gaziantep’in Kurtuluşu’nun 99’unucu yılı idrak ediliyor.

Gaziantep'in sömürgeci Fransa’nın işgalinden kurtuluşunun 99’uncu yıl dönümü kutlamaları ve anma programları Kırkayak Parkında başladı. Parkın içerisindeki anıta protokol üyeleri tarafından çelenk konuldu.

Kırkayak Parkında düzenlenen törenden sonra anma programı Kilis yolu üzerinde bulunan ve Antep Savunması’nın sembol kahramanlarından olan Şehid Mehmet Sait’in (Şahin Bey) anıt mezarında devam etti.

Düzenlenen törende Şahinbey İlçe Müftüsü Mahmut Rauf Arcaklıoğlu Kur’an-ı Kerim okuyarak dua etti.

Şahinbey Anıtı’nda düzenlenen törenin ardından Gaziantep’in Kurtuluş mücadelesinde kahramanlık destanı yazan “Karayılan” lakaplı Molla Mehmet’in Şeyh Fethullah Camii içerisinde bulunan mezarı ziyaret edilerek dualar okundu.

Programların ardından bir açıklama yapan Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Antep Savunması’nda şehit düşenleri rahmet ve minnetle andıklarını ifade etti.

Tahmazoğlu, “Bir şehir düşünün ki mücadelesi ve azmi ile yalnız kendi kaderini değil, bütün ülkenin kaderini değiştirmiştir. Şehrimiz şüphesiz ki Fransız işgali altında gösterilen inanç, azim ve kararlılıkla Türk tarihinin altın sayfalarına geçmiş, bu yönüyle tüm dünyaya örnek olmuştur. Bu sebepledir ki gazilik unvanı ile onurlandırılan tek kent olma şanına sahiptir. Bu şehrin kahraman halkı ülkemiz işgal altındayken milli mücadelenin ilk ateşini yakan namusunu, toprağını ve bayrağını savunmak için muhteşem bir direniş destanı yazan unutulmaz bir halktır.” diye konuştu.

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.