Gaziantep'in ilk ve tek kız hafızlık ortaokulu hafize adaylarını bekliyor

Gaziantep'in ilk ve tek kız hafızlık ortaokulu hafize adaylarını bekliyor

Akademik eğitimle birlikte hafızlık eğitimi de almak isteyen kız öğrenciler için bu sene eğitim verecek olan Gaziantep Sevinç Bahattin Teymur Kız Anadolu İmam Hatip Ortaokulu, akademik sınavda başarılı olan 150 öğrenciyi yaz eğitimine alacak.


Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü ve Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü iş birliğiyle 2014 yılından itibaren imam hatip ortaokullarında "Okul-Kur'an Kursu İş Birliğine Dayalı Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi" yürütülüyor.

Projede öğrencilerin hafızlık eğitimi ile hafızlık sonrası eğitim-öğretim süreçlerinin etkin, verimli ve sistematik bir şekilde gerçekleştirilmesi; akademik, sosyal, kültürel, sportif ve ahlaki gelişimlerinin desteklenmesi amaçlanıyor.

Proje ile öğrencilerin Kur'an-ı Kerim'i ezberlemesi ve ana konularını bilmesi, sene kaybı yaşamadan örgün eğitimden ve akranlarından uzakta kalmadan bir üst öğrenime hazırlanması bekleniyor.

Öğrenciler bir taraftan matematik, fen bilgisi, sosyal bilgiler, Türkçe, İngilizce ve Arapça gibi derslerde eğitim alırken, diğer taraftan da Kur'an-ı Kerim'i öğrenerek ve ezberleyerek hafız ve hafize oluyor.

Millî Eğitim Bakanlığı Özel Program ve Proje Uygulayan Eğitim Kurumları Yönetmeliği doğrultusunda 2020-2021 eğitim-öğretim yılında Gaziantep'in merkez Şahinbey ilçesinin Güneykent Mahallesi'ndeki Sevinç Bahattin Teymur Kız İmam Hatip Ortaokulu, "Proje Okulu" olarak seçildi.

Gaziantep'in ilk ve tek kız imam hatip ortaokulunun, hafızlık proje okulu olarak seçilmesi, kentte, hafize olmak isteyen öğrencilere umut oldu.

Hafızlık proje okullarının önemine dikkat çeken Sevinç Bahattin Teymur Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Ortaokulu Müdürü Ali Kocabaş, bu okullarda eğitim-öğretim gören öğrencilerin hem dini hem de fenni alanda iyi yetiştiğini söyledi.


Kentte, erkek öğrenciler için hafızlık eğitimi veren okullar olmasına rağmen kız öğrenciler için hafızlık proje okulu olmadığını, kızının hafize olmasını isteyen velilerin kızlarını yatılı Kur'an kurslarına veya il dışında bulunan hafızlık proje okullarına gönderdiklerini belirten Kocabaş, okullarının kız hafızlık proje okuluna dönüştürülmüş olmasının, velilerin, bu problemini ortadan kaldırdığını belirtti.

Okullarının 2020-2021 eğitim-öğretim döneminde Gaziantep'te ilk ve tek kız hafızlık proje imam hatip ortaokulu olarak eğitim vereceğini belirten Kocabaş, "Aynı zamanda da lise kısmımız ise fen ve sosyal bilimler proje okulu olarak eğitim-öğretime devam edecektir." diye konuştu.


"Eğitim felsefemiz öğrencilerimizi hem dini ilimlerde hem de fen bilimlerde yetiştirmektir"

Okullarının uzun yıllardır eğitim-öğretime devam eden köklü bir eğitim kurumu olduğunu belirten Kocabaş, "İhtiyaca bağlı olarak değişimin zaruri olması gibi ortaya çıkan eğitim ihtiyaçlarına bağlı olarak da okulumuz kız öğrencilere yönelik 2 farklı projeyi aynı anda uygulayan Gaziantep'teki tek okul oldu. Eğitim felsefemiz, öğrencilerimizi hem dini ilimlerde hem de fen bilimlerinde yetiştirmektir." dedi.


 "Hafize doktorlar, mühendisler ve hâkimler yetiştirmek gibi hedefimiz var"

Gaziantep için böyle bir okulun büyük bir ihtiyaç olduğunu belirten Kocabaş, "Sevinç Bahattin Teymur Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi bünyesinde oluşturulan kız hafızlık imam hatip proje okulu ile bu ihtiyaç büyük bir ölçüde giderilmiş oldu. Buradaki amacımız ve hedefimiz; örgün öğretimle birlikte hafize öğrencilerimiz, eğitim-öğretimden geri kalmadan yetiştirmek hafize öğrenciler yetiştirmektir. Aynı zamanda hafize doktorlar, mühendisler, hâkimler yetiştirmek gibi büyük ihtiyacı karşılamak gibi büyük bir hedefimiz var." ifadelerini kullandı.


"Kur'an-ı Kerim'i anlayıp hayatımıza tatbik etmemiz gerekiyor"

Kur'an-ı Kerim'in ilk emrinin oku olduğunu anımsatan Kocabaş, "Yani her şeyi okumamız lazım. Kur'an-ı Kerim'i anlayıp hayatımıza tatbik etmemiz lazım. Biz Müslüman'ız, Kur'an-ı Kerim Peygamber Efendimize indirildi. Bizim kutsal kitabımız Kur'an'ı Kerim'dir. Kur'an-ı Kerim'i sadece kuru kuruya ezberlemek değil, Kur'an-ı Kerim'i anlayıp hayatımıza tatbik etmemiz gerekiyor. Peygamber Efendimiz de hadislerde hafızlığa teşvik ediyor. Bizim hedefimiz; sadece Kur'an-ı Kerim'i ezberleyenler değil, Kur'an-ı Kerim'i hayatımıza tatbik eden, Kur'an-ı Kerim ile yaşantısına anlamlandıran ve anlam katan öğrenciler yetiştirmek istiyoruz. Sadece bilim adamı veya din adamının ayrı olduğu bir eğitim değil, her ikisini birlikte donanımlı ve çift kanatlı bir eğitim vermek istiyoruz. Sadece hafız yetiştirdiğimiz zaman diğer alanlarda da onlara eğitim verilmediğinde tek taraflı eksik kalan bir eğitim olmuş oluyor. Sadece fenni veya bilimsel alanlarda çalışma yaptığımız zaman ve dini alanlardaki Kur'an-ı Kerim'in mesajlarını veya Kur'an-ı Kerim'in ne dediğini anlamadan böyle bir çalışmanın içerisinde olduğu zaman tek tarafı eksik olmuş oluyor." şeklinde konuştu.


"Kur'an-ı Kerim'in mesajlarını anlayan ve tatbik eden öğrenciler yetiştirmek istiyoruz"

Çift kanatlı öğrenciler yetiştirmek istediklerini belirten Kocabaş, "Kur'an-ı Kerim'in vermiş olduğu mesajları onlara idrak ettirmeye çalışmak istiyoruz. Çünkü Kur'an-ı Kerim'e baktığımızda sadece muamelat ayetleri yoktur. Aynı zamanda jeoloji, matematik, fen ve astronomi ile ilgili de ayetler var. Tabi ki bu alanda çalışan ve aynı zamanda da Kur'an-ı Kerim'in ne demek istediğini anlayan insanlar daha başarılı olabilir. Bizim böyle öğrencileri yetiştirmek gibi bir hedefimiz var." diye konuştu.

Hafızlık Proje Okulu kabul başvurularının Covid-19 salgını nedeniyle 23 Haziran'a uzatıldığını belirten Kocabaş, kayıt için velilere çağrıda bulundu.


"Akademik sınavda başarılı olan 150 öğrencimizi yaz eğitimine alacağız"

Kocabaş, okullarında hem akademik hem de hafızlık eğitim almak isteyen öğrenciler için 25 Haziran Perşembe günü saat 10.00'da bir sınav düzenleyeceklerini belirterek "Bu hafızlık eğitim için ilk aşama olacak. 2'nci aşama ise Şahinbey İlçe Müftülüğü ve Şahinbey İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan protokol kapsamında bu akademik sınavda başarılı olan 150 öğrencimizi yaz eğitimine alacağız. Yaz eğitiminin sonunda öğrencilerimiz mülakata tabi tutulacak. Mülakat sonucunda öğrencilerimiz okuluna kayıt yaptırmış olacaklar." dedi.


"Yoğun bir taleple karşı karşıyayız"

Hafızlık Proje Okulu kabul başvuruları için okulun internet sayfasından ulaşabileceklerini ifade eden Kocabaş, "Gerçekten biz bu işi önemsiyoruz. Bu işi de yapabileceğimize inanıyoruz. Bunun semeresini görebiliriz. Türkiye'de bu minvalde 2 bin 700 kadar öğrenci hafızlıklarını bitirip ve diplomalarını almış oluyorlar. Biz de Gaziantep'te bunun öncüsü olmak istiyoruz. Tabi ki bu sayı önümüzdeki yıllarda artarak devam edecektir. Velilerimizi telefonla arayarak veya bizatihi bizi ziyaret ederek bu konuda bizden bilgi almaktadırlar. Şu anda yoğun bir taleple karşı karşıyayız." diye konuştu. 

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.

#Gaziantep haberleri

#Gaziantep Sondakika

#Sondakikia haberleri

#Antep haberleri

YUKARI ÇIK