Gaziantep İl Sağlık Müdürü Tiryaki’den aşı çağrısı

Gaziantep İl Sağlık Müdürü Tiryaki’den aşı çağrısı

Gaziantep İl Sağlık Müdürü Doktor Ümit Mutlu Tiryaki, salgınla mücadele etmenin en etkin yolunun aşı yapmak ve kurallara uymak olduğunu söyledi.


Sağlık Bakanlığının talimatıyla Türkiye genelinde aşılama çalışmamaları devam ederken Gaziantep'te de İl Sağlık Müdürü Doktor Ümit Mutlu Tiryaki ile Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu 3'üncü doz aşılarını yaptırdı.

Doktor Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Mücahitler Ek Bina'da 3'üncü doz aşılarını yaptıran Tiryaki ve Tahmazoğlu, vatandaşları aşı olmaya davet etti.

Aşının ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Tiryaki, Covid-19 ile mücadele kapsamında kentte bir milyondan fazla aşılama yapıldığını ve hedeflerinin 3 milyonun üzerinde aşılama olduğunu bildirdi.Gaziantep İl Sağlık Müdürü Tiryaki’den aşı çağrısı

“Tünelin sonundaki ışığı görmeye başladığımızı öngörüyoruz”

Dünyayı kasıp kavuran salgının 1,5 yılını geride bıraktığını hatırlatan Tiryaki, “Bu sürede yaşadığımız sorunları, sıkıntıları hep beraber gördük, yaşadık, bilmekteyiz. Artık bunun sonuna geldiğimizi düşünüyoruz. Tünelin sonundaki ışığı görmeye başladığımızı öngörüyoruz. Bunu da bize sağlayacak olan şey aşı.” dedi.

Salgınla mücadeledeki en etkili yöntemin aşılama olduğunu aktaran Tiryaki, herkesi aşı olmaya davet etti.Gaziantep İl Sağlık Müdürü Tiryaki’den aşı çağrısı

“Aşı yaptırmak isteyenler, her yerde ekiplerimize ulaşabilir”

9 günlük Kurban Bayramı tatilinde tedbirlerin elden bırakılmamasını isteyen Tiryaki, “Bu tatilde gerek bayram ziyaretleri gerekse tatile giden insanları düşündüğümüzde aşı olmazsa ne yazık ki ciddi bir risk oluşturulabilir. Yeniden bulaşın önü açılabilecek, yeniden daha önce yaşadığımız pikleri yaşama riski ortaya çıkabilecek. Bundan kurtulmak istiyorsak, şimdi olduğu gibi rahat gezebilmek, rahat rahat birbirimize gidip gelebilmek istiyorsak, alışveriş merkezlerinin esnaflarımızın açık kalabilmesi için bu aşıyı yaptırmak gerçekten zorunlu. Gönüllülük esası olarak yapıyoruz ama kişisel zorunluluk kabul edelim. Herkes kendisini buna zorunlu hissetsin. Biz her yerdeyiz. Aşı yaptırmak isteyenler, her yerde ekiplerimize ulaşabilir.” ifadelerini kullandı.Gaziantep İl Sağlık Müdürü Tiryaki’den aşı çağrısı

“İnşallah hep birlikte çok daha güzel günler göreceğiz”

Günlük 15 bin civarında aşı yaptıklarını ancak 50 bin aşı yapma kapasitelerinin mevcut olduğunu ifade eden Tiryaki, geçtiğimiz haftalara göre aşılanma oranlarına düşüş olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi:

“Aşıda da sıkıntımız yok, bakanlığımız yeterince aşıyı gönderiyor. Gaziantep olarak şu anda bir milyon 50 bin doz aşı yaptık. Hedefimiz 3 milyon 150 bin doz. Yani önümüzde daha gitmemiz gereken oldukça uzun bir yol var. Hızlandırmak vatandaşlarımızın elindedir. Yaptığımız aşı faaliyetleriyle en sonunda kırmızı renkten turuncuya döndük ancak maviyi görmek istiyoruz. Gaziantep artık hakikaten ayrışsın, farklı olsun. Gaziantep'in daha önce yaptığı başarılara, bir başarı da böyle ekleyelim istiyoruz. Çünkü her konuda gerçekten öncü bir ilimiz var. Aşı konusunda da bu duyarlılığı göstersinler, hep birlikte şu maviliği görelim. Ondan sonra rahat rahat yaşayacağız, başka sorunları konuşacağız, ilimizin diğer sorunlarına eğileceğiz. İnşallah hep birlikte çok daha güzel günler göreceğiz.”Gaziantep İl Sağlık Müdürü Tiryaki’den aşı çağrısı

“Türkiye'de görülen en çok vaka İngiltere varyantıdır”

Gaziantep’te delta varyantına rastlanmadığını ifade eden Tiryaki, “Şu an Türkiye'de görülen en çok vaka İngiltere varyantıdır. İngiltere mutasyonunun sayısı gitgide azalıyor. Azalması demek yeni bir varyant demek. Bu da tahminimce delta varyantı olacak. Şu anda olmaması olmayacağı anlamına gelmiyor. Delta varyantına karşı en etkili aşı da Biontech'tir. Bu yüzden insanlarımız hiç çekinmeden gelip aşılarını yaptırsın.” ifadelerini kullandı.

“Amaç hem kendi sağlığımızı hem de çevremizin sağlığını korumak”

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ise, “Şu anda aşılama çalışmaları devam ediyor. Salgınla mücadele tek başına olmuyor. Maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymanın yanı sıra aşı da yaptırmalıyız. Şu an aşılar da çoğaldı. Bende daha önce iki doz aşımı yaptırmıştım. Ben iki doz Sinovac aşısı yaptırdım. 3'üncü doz olarak Biontech aşısı yaptırdım. Burada amaç hem kendi sağlığımızı hem de çevremizin sağlığını korumak.” şeklinde konuştu.

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.

#Gaziantep haberleri

#Gaziantep Sondakika

#Sondakikia haberleri

#Antep haberleri