Gaziantep Hayvanat Bahçesi normalleşme süreciyle ziyaretçi akınına uğradı

Gaziantep Hayvanat Bahçesi normalleşme süreciyle ziyaretçi akınına uğradı

Yeni tip Coronavirus (Covid-19) tedbirleri kapsamında yaklaşık 3 ay boyunca ziyarete kapatılan ve 1 Haziran itibariyle kapılarını ziyaretçilerine tekrar açan Gaziantep Hayvanat Bahçesi, ziyaretçi akına uğruyor.


Dünyanın dördüncü, Avrupa’nın üçüncü, Türkiye’nin ise en büyük hayvanat bahçesi olan ve her yıl milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilen Gaziantep Hayvanat Bahçesi, 16 Mart’ta Covid-19 salgını nedeniyle tedbir amaçlı kapatıldı. Yaklaşık 3 aydır kapalı olan hayvanat bahçesi, normalleşme süreci ile birlikte tedbirler alınarak 1 Haziran’da ziyaretçi kabulüne başladı.


Gaziantep Hayvanat Bahçesi, uzun bir aradan sonra yeniden ziyaretçilerle buluşurken, bahçede en üst düzeyde Covid-19 tedbirleri alınıyor.  Aralarında yırtıcı ve yabani hayvanlarında bulunduğu ve yaklaşık 350 türden 7 bin 500 hayvanın barındığı hayvanat bahçesine gelen vatandaşların sosyal mesafe başta olmak üzere, Covid-19 kurallarına dikkat etmeleri için belirli alanlara uyarı levhaları asıldığı görüldü.

Ziyaretçilerin ateşleri ölçülerek alındığı hayvanat bahçesinde, maske kullanımı zorunlu tutuluyor. Bin dönüm arazi üzerine kurulu olan hayvanat bahçesinde bulunan hayvanlar ise, daha sıkı kontrol edilip, sürekli sağlık muayenesinden geçiriliyor.

Havaların ısınmasını ve hafta sonunu da fırsat bilen vatandaşlar, Gaziantep Hayvanat Bahçesi’ne akın ederek uzun süredir hayvanat bahçesine gelemeyen çocuklar keyif dolu dakikalar geçirdi.

“Gaziantep Hayvanat Bahçesi’ni 2 hafta da yaklaşık 27 bin kişinin ziyaret etti”

Büyükşehir Belediyesi Doğal Hayatı Koruma ve Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Celal Özsöyler, uzun bir süre kapalı kalan ve 1 Haziran’dan itibaren tekrar ziyaretçi kabulüne başlayan Gaziantep Hayvanat Bahçesi’ni 2 hafta da yaklaşık 27 bin kişinin ziyaret ettiğini söyledi.

Gaziantep Hayvanat Bahçesi’nin 1 Haziran’dan itibaren kapılarını ziyaretçilerine açtığını hatırlatan Özsöyler, “İlk hafta özellikle 65 yaş ve üstü, 18 yaş ve altında olan ziyaretçilerimizi yasak nedeniyle bahçemize alamıyorduk. Ama geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanımızın açıklamasının ardından, 65 yaş ve üstü ile 18 yaş ve altında olan vatandaşlar için uygulanan sokağa çıkma yasağının kaldırılması ve esnetilmesinin ardından bu yaş grubundaki ziyaretçilerimizi bahçemize almaya başladık.” diye konuştu.

Gaziantep Hayvanat Bahçesi’nde Covid-19 tedbirlerinin en üst seviyede devam edeceğine ifade eden Özsöyler, “Ziyaretçilerimizi bahçemize alırken, sosyal mesafe kuralına dikkat ediyoruz. Maskesiz hiç kimseyi içeri almıyoruz. Hayvanat bahçemize girenlerin vücut sıcaklıklarını ölçüyoruz. Kapalı alanlarda ki ziyaretçi sayımızı belli bir seviyeye düşürdük. Safari Parkı’ndaki otobüs sayısını da düşürdük. Sosyal mesafeyi koruyoruz, ziyaretçilerimizin maskesiz dolaşmamalarını sağlıyoruz. Temizliğe de çok dikkat etmelerini istiyoruz. Bütün ziyaretçilerimiz hayvanat bahçesinden çıktıktan sonra bahçemizin tüm alanlarını dezenfekte ederek ertesi gün için hazır duruma getiriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Normalleşme sürecinde çocukların stres atması için hayvanat bahçesi ziyareti tercih ediliyor

Gaziantep Hayvanat Bahçesi’ni 1 Haziran'dan itibaren yaklaşık 27 bin kişinin ziyaret ettiğini aktaran Özsöyler, şunları kaydetti:

“Her geçen gün ziyaretçi sayımız artıyor. İnşallah bu senenin sonuna kadar 5 milyon ziyaretçi hedefliyoruz. Gaziantep Hayvanat Bahçemiz 16 Mart'tan tedbir amaçlı kapatıldı. Yaklaşık üç aydan beri kapalıydı. Özelikle çevre illerdeki ve şehirde yaşayan ziyaretçilerimiz hayvanat bahçesini özlemişti. Hayvanat bahçemiz açık bir alandadır. Hayvanlarımızın barınakları doğal ortama uygundur. Bahçemiz hem doğa hem hayvan sevgisini bir arada olduğu bir hayvanat bahçesi. Bundan dolayı şu anda büyük bir ziyaretçi akınına uğruyoruz. Ziyaretçilerimiz hayvanları ve bahçeyi özlediklerinden dolayı akın akın geliyorlar.”

Herkesi Gaziantep Hayvanat Bahçesini gezmeye davet eden Özsöyler, vatandaşların gönül rahatlığıyla Gaziantep Hayvanat Bahçesi'ni ziyaret edebileceklerini belirtti.

Mersin’den gelerek Gaziantep Hayvanat Bahçesi’ni ziyaret eden Selami Kocatepe, “Gaziantep Hayvanat Bahçesini merak ediyordum. O yüzden de Mersin'den Gaziantep'e geldim. Hayvanat bahçesi gerçekten de bayağı güzelmiş, beğendim. Hayvanlar güzel ve çok doğal bir ortamda barındırılıyor. Herhangi bir sıkıntı yok. Hayvanat bahçesini çok güzel buldum.” dedi.

Ailesiyle birlikte bahçeyi gezmeye geldiğini belirten Turgay Koçak ise, “Pandemi sürecinde dolayı çocuklarımız ve bizler evde çok sıkıldık. Hayvanat bahçesinin tekrar açılmasıyla birlikte çocuklar için bir değişiklik olsun istedik. Televizyonda gördükleri hayvanları canlı olarak görsünler. Kendileri için sosyal bir etkinlik olsun, streslerini atsınlar ve eğlensinler istedik. Bundan dolayı çocuklarımızı Gaziantep’imizin en güzel yerlerinden biri olan hayvanat bahçesi ne getirdik.” ifadelerini kullandı.

Gaziantep Hayvanat Bahçesi’nde alınan tedbirleri olumlu bulduğunu belirten Korkmaz Türkyılmaz da şunları söyledi.

“Uzun zamandır evin içerisinde kapalı olan çocuklarımızda biraz gerginlik oluşmuştu. Bu bağlamda çocuğumun hayvanları tanıması için hayvanat bahçesine gelmeyi uygun gördüm. Gaziantep Hayvanat Bahçesi’nde alınan tedbirler olumlu buldum. Gaziantep Hayvanat Bahçesi’nin çok güvenli bir ortamda olduğunu düşünüyorum. Fazla bir kalabalık yok, insanlardan mümkün mertebe uzak durmaya çalışarak sosyal mesafemizi koruyoruz. Tedbirimizi aldığımız sürece bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum.” (İLKHA)
https://ilkha.com/saglikyasam/gaziantep-hayvanat-bahcesi-normallesme-sureciyle-ziyaretci-akinina-ugradi-128288

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.

YUKARI ÇIK