GAÜN’de 5. uluslararası doğunun batısı batının doğusu kongresi

GAÜN’de 5. uluslararası doğunun batısı batının doğusu kongresi

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Nizip Eğitim Fakültesi tarafından '5. Uluslararası Doğunun Batısı Batının Doğusu Kongresi' düzenlendi.


GAÜN Eğitim Fakültesi Konferans Salonu'nda düzenlenen etkinliğin açılış konuşmasını yapan GAÜN Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ökkeş Kesici, doğu ve batının tarihsel süreçteki gelişim ve bilgi farklılıklarına değinerek,  “Bu dünyadaki en kıymetli şey bilgidir. Aslında gördüğümüz her şey bilginin şekil değiştirmiş halidir. Ünlü filozof Francis Bacon 'Bilgi güçtür 'diyor. Bilgi yalnızca güç değildir aslında, her şeydir. Bugün kullandığımız telefonlar, teknolojik aletler, arabalar birilerinin beynindeki bilgilerin ürünü ve bunlar dünyaya pazarlanıyor. Bugün bizler bilgiyi üreten, planlı yaşayan Batı’ya, bilgiden geri kalmış Doğu ülkeleri olarak muhtaç durumdayız” diye konuştu.

 

Prof. Dr. Kesici, “Bilgi silahtır, güçtür ama bilginin panzehiri de ahlaktır. Bilgi eğer erdemden yoksun olursa cahilin elindeki acımasız bir silaha dönüşür. Bugün gelişmiş, bilgiyi üreten uluslar bilgiyi üretemeyenlere acımasızca saldırıyor, köleleştiriyor, öldürüyor, soykırım uyguluyor. Bunu daha önce Kızılderililere, siyahilere yapıyorlardı, şimdi de Filistin’e uyguluyorlar. Eğer fırsat verirsek bize de yapacaklar, bu nedenler dikkatli olmalıyız” diyerek sözlerini tamamladı.

 

Daha önce yurt içinde ve yurt dışında birçok üniversitede, farklı konu başlıklarıyla düzenlenen kongre, 'Her Şey İçin Sürdürülebilirlik' ana teması ile yüz yüze ve çevrimiçi oturumlar şeklinde akademisyenlerin çalışmalarını paylaşması ve sonuç bildirgesinin sunulması ile devam edecek.

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.

#Gaziantep haberleri

#Gaziantep Sondakika

#Sondakikia haberleri

#Antep haberleri