Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un İslam'ı hedef alan sözlerine tepki

Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un İslam'ı hedef alan sözlerine tepki

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un İslam dini hakkında haddi aşan sözlerine tepki gösteren Diyanet-Sen Gaziantep Şube Başkanı Müslüm Göral, hiç kimsenin İslam’a dil uzatmaya hakkının olmadığını söyledi.


Sömürgeci Fransa’nın Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un “İslami radikalizm ile mücadele” konulu ulusa sesleniş konuşmasında haddi aşarak “İslam bugün dünyanın her yerinde krizde” şeklinde sözler kullanarak İslam’ı hedef almasına tepkiler artarak devam ediyor.

Macron’un söz konusu hadsiz açıklamalarına sert tepki gösteren Diyanet-Sen Gaziantep Şube Başkanı Müslüm Göral, İLKHA muhabirine yaptığı açıklamada, İslam’ın yükselişini hazmedemeyenlerin İslam’a saldırdığını söyledi.

Bu girişimin İslam’a yönelik yapılan bir hakaret olduğunu ve bu konuda tüm Müslümanların da ortak tepki vermesi gerektiğini belirten Göral, Batı’nın İslam düşmanlığına izin verilmemesi çağrısında bulundu.

İslam ülkelerini ve liderlerini İslam düşmanlığı yapan sömürgeci Fransa’ya ortak tepki vermeye davet eden Göral, Batı emperyalizminin İslam'a ve Müslümanlara olan düşmanlıklarına sessiz kalınmaması gerektiğini ifade etti.

Avrupa’da İslam düşmanlığının her geçen gün arttığına dikkat çeken Göral, İslam’ın yükselişinin Batı tarafından tedirginlikle karşılandığını belirtti.

'Macron, bu konuda söz söyleyecek son kişidir'

Batı’nın her zaman yaptığı İslam düşmanlığını yine gösterdiğini vurgulayan Göral, “Batı her zaman bildiğimiz Batı’dır. Sürekli İslam düşmanlığı, sömürgecilik, mazlum halklara haksızlık yapmışlardır ve yapmaktadırlar. Bu son günlerde de bunlar açıkça görülmektedir. Özellikle Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un geçenlerde İslam'ın yeniden bir düzenlemeye gitmesi, yeni bir düzenlemenin yapılması’ gerektiği minvalinde talihsiz bir açıklaması oldu. Bu konu ile ilgili söz söyleyecek son kişi kendisidir.” dedi.

'Batı İslam ve Kur’an-ı Kerim düşmanlığını yine göstermiştir'

İslam'ın yenilenmeye ihtiyacı olmadığını ifade eden Göral, “Böyle bir durum söz konusu olamaz, bu konuda açıklama yapmak kendilerine düşmemiştir. Bunu kesinlikle kınıyoruz ve böyle bir şeyi kabul etmiyoruz. Batı’nın önce dönüp kendi kendilerine bakmalarını istiyoruz. Kendileri yıllarca İslam'a ve Müslümanlara zulüm etmektedirler. Son yıllardan örnekler verebiliriz. Norveç'te Kur'an-ı Kerim'in yırtılması, İsveç'te Kur'an-ı Kerim'in yakılması gibi birçok örnek var. Dinimize, kutsal kitabımıza yapılan hakaretler Avrupa'nın birçok ülkesinde yaşanmaktadır. Özellikle Almanya'da yine İslam karşıtı bir ırkçı hareket olması eski Nazi döneminin devamı niteliğindedir.” ifadelerini kullandı.

'Batı hep İslam düşmanlığını körüklemektedir'

Göral, Batı dünyasının İslam ve Hazreti Muhammed düşmanlığının son günlerde alçaklığın en yüksek perdesinden tekrar tezahür ettiğine dikkat çekerek şunları söyledi:

“Cami eylemleri, camilerin yakılması veya camilere pisliklerin atılması ile camilerin tahrip edilmesi gibi durumlar hep günümüzde yaşanan olaylardır. Avrupa'nın birçok ülkesinde yine Müslüman kızlarımızın ve bacılarımızın başörtüsünü zorla açılmaya çalışılması, onlara hakaret edilmesi, psikolojik bir baskı uygulanması, işyerlerinde, okullarında, sokakta kısacası her yerde bir psikolojik baskı ve buna benzer hakaretler yapılmaktadır. Avrupa yani bizim ‘uygarlar’ dediğimiz ve kendimize örnek almak istediğimiz Avrupa'nın Müslümanlara yapmış olduğu insanlık dışı uygarlık dışı hareketleri hepimiz görmekteyiz. Yine Peygamber Efendimiz ile ilgili yapılan karikatür ile ilgili hakaret hepimizin malumudur. Bütün Peygamberler bizim için kutsaldır, Peygamberlere iman etmek imanın altı şartından biridir. Biz buna iman etmişiz. Hazreti İsa'ya da Hazreti Muhammed Mustafa'ya da iman ediyoruz. Tüm Peygamberlere iman ediyoruz ve bunlardan herhangi birine hakaret edilmesi veya Peygamberlerden birinin kabul edilmemesi imanımızı tehlikeye sokar, biz buna bu şekilde inanmışız, bu şekilde iman etmişiz.”

'Batı her zaman bildiğimiz Batı ve Batı’da değişen bir durum yok'

Göral, “Ama Batı bunu bu şekilde görmemektedir. Peygamberimize, İslam ve son cihan Peygamberine hakaret edilmekte ve devletin en üst mertebesindeki kişiler bunu ‘basın ve düşünce özgürlüğü’ olarak ifade etmekten çekinmemektedirler. Yani Batı her zaman bildiğimiz Batı ve Batı’da değişen bir durum yok. Onlara göre onların doğrusu doğrudur, başka bir doğru yoktur. Haklı olan da sürekli kendileridir ve başka haklı yoktur. Batı’nın düşünce ve fikirleri hep bu şekilde olmuştur, bu şekilde olmaya da devam edecektir. Yani yıllarca İslam'ı, Müslümanları ve mazlum halkları sırf kendi menfaatleri için sömürmüşler ve aynı şekilde sömürmeye devam etmeye çalışıyorlar.” diye konuştu.

'İslam medeniyetine sahip çıkmalıyız'

Batı’nın geçmişten bu yana sürekli İslam düşmanlığı karşıtlığı eylemleriyle bilindiğini ifade eden Göral, “İnşallah bu durum bu şekilde devam etmeyecek. Artık gerçek de yanlış da güneş gibi açık. Artık herkes her şeyin farkına varmıştır. Zaten Batı da artık bazı şeyleri gizleyemiyor, bunu artık bu şekilde görmek lazım. Bunu görmeyen kişilerin de Batı’nın gerçek yüzünü de bu şekilde görmesi lazım. Müslümanlar olarak Batı’yı iyi tanımalıyız ve Batı hayranlığını bırakmalıyız. İslam medeniyeti gibi tarihin derinliklerine dayanan çok güzel bir medeniyetimiz var. Biz eğer kendi medeniyetimize ve İslam medeniyetine sahip çıkarsak en uygar da biziz. Bu işi en bilinçli yapan kişiler de Müslümanlardır.” dedi.

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.

#Gaziantep haberleri

#Gaziantep Sondakika

#Sondakikia haberleri

#Antep haberleri

YUKARI ÇIK