Covid-19 vakalarının arttığı Gaziantep’te yeni tedbirler alındı

Covid-19 vakalarının arttığı Gaziantep’te yeni tedbirler alındı

Gaziantep İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, Vali Davut Gül başkanlığında olağanüstü toplanarak, İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün 12982 sayılı yazısı doğrultusunda yeni kararlar aldı.


Gaziantep’te taziye ziyaretlerinin yapılmamasına karar verilen toplantıda, salgını engellemek için bir dizi kararlar alındığı belirtildi.

Hastalığın ağır seyrettiği vakalar hariç olmak üzere, hastalık belirtisi gösteren kişiler ile temaslı oldukları kişilerin numunelerinin evlerinde alınması kararı alındığı belirtilen açıklamada, "İzolasyon süreçlerinin evlerinde izlenmesine, tedavilerinin evlerinde yapılmasına, sağlık birimlerine ihtiyaç duyulan araç ve personel desteğinin ivedilikle verilmesine yönelik tedbir alınması, izolasyona tabi tutulan kişi bilgilerinin İl Sağlık Müdürlüklerinden temin edilerek özellikle ilk 7 günlük süre içerisinde izolasyon şartlarına uyulup uyulmadığının kaymakamlıklarca(kolluk birimleri) birebir takip edilmesi ve sıklıkla denetlenmesi kararı alındı." denildi.

İllerde vali yardımcısı ve ilçelerde kaymakamlar başkanlığında Filyasyon Çalışmaları Takip Kurullarının oluşturulması kararının alındığı belirtilen açıklamada, "Hasta, yatan hasta, ağır hasta ve izolasyondaki kişi sayısındaki değişimin bire bir takip edilerek her gün saat 16.00’da sağlık, kolluk ve uygun görülen diğer birim temsilcileriyle bir araya gelinmesi, alınması gerekli önlemlerin belirlenmesi ve hasta, yatan hasta, ağır hasta ve izolasyondaki kişinin temaslılarına daha hızlı ve etkili ulaşabilmek amacıyla oluşturulan filyasyon ekiplerine kolluk birimleri ile köylerde, mahallelerde muhtar, öğretmen ve imamlarca gerektiğinde destek verilmesi ve bu kişilerin bilgilendirilerek izolasyonda kalmalarının sağlanması, hastalığın erken dönemde tespiti ve izolasyon sürecinin başlatılabilmesi için vatandaşlarımızın kendilerinde ilk belirtileri hissettikleri anda sağlık kuruluşlarına başvurmaları yönünde bilgilendirilmeleri kararı alındı." ifadeleri yer aldı.

Basın açıklamalarında, konuşmalarda ve diğer iletişim platformlarındaki paylaşımlarda temizlik, maske ve mesafe vurgusunun yapılması kararının alındığı belirtilen açıklamanın devamında, şu ifadeler yer aldı:

Maske kullanımı ile fiziki mesafeye uyulmasının hastalığın yayılım hızını azalttığı göz önünde bulundurularak denetimde bulunan personelin örnek olmasına yönelik gerekli uyarıların yapılması. İl bazında hasta, yatan hasta, ağır hasta ve izolasyondaki kişi sayısındaki değişimin bizzat takip edilerek artış ve azalışlara göre gerekli tedbirlerin alınması. Günlük ve haftalık artış oranları yüksek seyreden kritik illerde ilave tedbirlerin ve denetim faaliyetlerinin en üst seviyede uygulanması. Covid-19 denetim faaliyetlerinin etkinliğinin ve görünürlüğünün artırılması. Düğün, nişan, sünnet ve benzeri organizasyonlarda, maske kullanımı ile fiziki mesafeye uyulması kurallarına aykırı durumlara kesinlikle müsaade edilmemesi kararı alındı.
Açıklamanın devamında, "Uyulması zorunlu kurallara ilişkin sektör temsilcileri, işletmeciler, organizatörler ve esnaf odaları temsilcileri ile toplantılar düzenlenmesi. İl ve ilçe Hıfzıssıhha Kurulu kararlarının ilgililere tebliğ edilmesi. Tedbirlere riayet etmeleri hususunda uyarılmaları, uyarıcı ve uzman denetim ekipleri marifetiyle denetimler gerçekleştirilmesi. Birinci ihlalde uyarı, ikinci ihlalde idari para cezası, işyeri, işletmenin vatandaşlarımızın sağlığını koruyabilecek şekilde uygun hale getirilmesi için üçüncü ihlalde bir gün, dördüncü ihlalde 3 gün süreyle faaliyet durdurma, cezalarının uygulanması kararı alındı." denildi.

 Taziye evlerinde, evlerde ve açık alanlarda taziyelerin yasaklandığı belirtilen açıklamada, günlük cami ve belediye hoparlörleri ile polis araçlarından kent genelinde taziyelerin yasak olduğunu belirten anonsların yapılması kararı alındığı bildirildi.
 

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.

YUKARI ÇIK