Covid-19 vakalarının arttığı Gaziantep’te tedbirler artırıldı

Covid-19 vakalarının arttığı Gaziantep’te tedbirler artırıldı

Türkiye'nin en çok Covid-19 vakalarının görüldüğü illerden biri olan Gaziantep’te son 2 ay içerisinde düşüşe geçen vaka sayılarının yeniden artması endişeye neden oldu.


Sokağa çıkma kısıtlamaları, sosyal mesafe ve maske kullanım oranının artırılması başta olmak üzere Covid-19 salgınının önlenmesi için sıkı denetimlerin gerçekleştirildiği Gaziantep'te, tüm çalışmalara rağmen düşüşte olan vakaların yeniden artması dikkat çekti.

Yaklaşık 2 aydır Covid-19 tedbirleri kapsamında hafta içi 21.00 ile 05.00 saatleri arasında, hafta sonları da cuma günleri saat 21.00’da başlayan ve pazartesi günleri saat 05.00’te sona eren sokağa çıkma kısıtlamaları ile alınan sıkı tedbirlerin ardından vaka sayılarının düştüğü Gaziantep’te vakalar yeniden artışa geçti.

2020’nin ekim ve kasım aylarında Covid-19 vaka sayılarının pik yaptığı Gaziantep’te ocak ayı itibariyle vaka sayıları yüzde 60 oranında azalmış, hastanelerdeki yoğun bakım ünitelerinde de entübe hasta sayısı azalmıştı.

Kentte Covid-19 vaka sayılarında meydana gelen azalma Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasında da yer alan yoğunluk haritasına yansımış ve vakaların düşmesi sevince neden olmuştu.

Geçtiğimiz aylarda “yüksek riskli” olarak tanımlanan kırmızı renge bürünen Gaziantep’in yoğunluk haritası, ocak ayı itibariyle “düşük risk” olarak tanımlanan mavi renge bürünmüştü.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın da Covid-19 vaka sayılarının en fazla düştüğü iller arasında gösterdiği Gaziantep'te sokağa çıkma kısıtlamaları ve alınan diğer önlemlerin etkisini göstermişti.

Vaka sayılarında düşüş yaşanmasına rağmen Vali Davut Gül başta olmak üzere yetkililer ve uzmanlar halka “rehavet” uyarısında bulunmuştu.

Vali Gül,“İlimizde yaklaşık iki aydır düşüş eğiliminde olan vaka sayıları maalesef tekrar yükselişe geçti. Şehrimizi ve kendimizi virüsten korumak için rehavetten kurtulup pandemi kurallarına azami dikkat etmemiz gerekiyor.” diyerek 2 aydır Covid-19 vaka sayılarının ciddi bir oranda düştüğü Gaziantep’te son günlerde vakalar tekrar artışa geçtiğini ifade etti.

Vaka sayılarının azalmasını sağlamak için çalışmalar yoğunlaştırılırken tedbirlere uyulması yönünde de yetkililerden çağrı yapıldı.

Öte yandan kentin en kalabalık bölgelerinden olan Gaziler Caddesinde ise sokağa çıkma kısıtlamasının ardından yoğunluk gözlendi. Bankaların, iş merkezlerinin, alışveriş dükkânlarının ve pasajların olduğu cadde de polis ekipleri önlemlerini artırdı.

Cadde giriş ve çıkışlarının barikatla kapatılırken polis ekipleri vatandaşları sosyal mesafe başta olmak üzere maske kuralına uymaları konusunda sık sık uyarıyor.

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.