Covid-19 testi pozitif çıkanların toplu taşımayı kullanması engellenecek

Covid-19 testi pozitif çıkanların toplu taşımayı kullanması engellenecek

Sağlık Bakanlığı, Gaziantep Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde Coronavirus ile (Covid-19) mücadele kapsamında “Hayat Eve Sığar (HES) Kodu Uygulaması” ile kentte toplu taşıma araçlarında kullanılan “Gaziantep Kart” protokolü imzalandı.


Protokol kapsamında Büyükşehir Belediyesi, Sağlık Bakanlığı’nın sistemiyle entegrasyon sağlayarak, Cocid-19 testi pozitif veya temaslı olan ve şehir içi toplu ulaşım araçlarına binen vatandaşlara engel olacağı, bu şekilde salgının bulaşma riskinin en aza indirgeneceği belirtildi.

Bu kapsamda kentte “Gaziantep Kart” kullanan 600 bin kişinin HES uygulamasında yer alan sağlık durumu hakkındaki bilgileri ulaşım kartlarına aktarılarak pozitif ya da temaslı kişiler, kontrol altına alınacak. Ayrıca kısa süre içerisinde protokolün kapsamı genişletilerek; kamu kuruluşlarına giriş çıkışlarda da uygulanacak.

Gaziantep Valiliğinde düzenlenen imza töreninde konuşan Vali Davut Gül, kentte salgın riskini sıfırlayacaklarını söyledi.

Temaslı ve pozitif kişilerin kendilerini izole etmeleri gerektiğini hatırlatan Gül, “Karantinada olup kendini iyi hisseden kişiler zaman zaman sokaklara çıkıyorlar. Başka ihtiyaçları için gidiyorlar.  Bu nedenle bu protokolümüz bize büyük bir fayda getirip pozitif vakalarla temaslıların toplu taşıma araçlarına binmelerine engel olacak. 600 bin adet ‘Gaziantep Kart’ kullanan vatandaşların kartlarına sağlık durumları işlenecek. Ulaşım için şehir içi otobüslerini kullananlar ise temaslı bir durumda ise ulaşımını gerçekleştiremeyecek. Başkasının da kartını kullanma durumu söz konusu olamayacak. Riski sıfırlayacağız. Türkiye’de şehir içi toplu taşıma araçlarında paranın geçmediği nadir kentlerdendir.” dedi.

“Pozitif ya da temaslı vatandaşlar toplu ulaşımı kullanamayacak”

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Şehrin akıllı olabilmesi için karşılaşılan sorunları teknolojik altyapıyla çözmemiz gerekiyor. Valilik koordinatörlüğüyle çok güzel işlere imza atıyoruz, diğer şehirlerden pozitif ayrıştık. Salgındaki vaka oranında da her geçen gün düşüş meydana geliyor. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak Gaziantep Valiliği koordinasyonunda, her alanda yerli yazılımımızı kullanmaya gayret göstereceğiz. Salgını bitirmek için her türlü hizmet anlayışını sergilemeyi sürdüreceğiz. Yaklaşık 4 yıl önce Türkiye’nin en iyi akıllı ulaşım altyapısını oluşturmuştuk. 600 bin kişi ‘Gaziantep Kart’ uygulamasını indirdi. Akıllı ulaşımda Gaziantep’te önemli bir evreye ulaştık. Bu doğrultudan hareketle de Sağlık Bakanlığı sistemi aracılığıyla yürütülen HES kodu taramasının Gaziantep’e entegre edilmesi için düğmeye bastık. Geçen hafta, Sağlık Bakanlığı ile ihtiyaçlar ve talepler kapsamında bir dizi istişarelerimiz oldu.” ifadelerini kullandı.

Şahin, “Temaslı ya da pozitif vatandaşlar, eğer toplu taşımaya binmeye çalışıyorsa engellenecek. Dolayısıyla toplu taşımanın içinde dezenfektan ve maske kurallarına dikkat ederek ulaşımımızı sağlarken filyasyonda olması gereken bir temaslı ve ya pozitif vakanın toplu mecralara sirayet etmesi kötü bir sonuç doğuracağından bu protokol hayati bir önem taşıyor.” dedi. 

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.