Covid-19 nedeniyle esnaf yaz sezonunda umduğunu bulamadı

Covid-19 nedeniyle esnaf yaz sezonunda umduğunu bulamadı

Gaziantep’te Coronavirus (Covid-19) pandemisinden dolayı zor günler yaşayan tarihi Almacı Pazarı esnafı, kente yerli ve yabancı turistlerin gelmemesinden dolayı yaz sezonunu büyük bir kayıpla kapattı.


Tüm dünyayı etkisi altına alan Coronavirus pandemisi, diğer sektörlerde olduğu gibi özellikle turistlere ve gurbetçilere hitap eden esnafı ciddi anlamda olumsuz etkiledi.

Geçen yıl yaklaşık 2 milyon turisti ağırlayarak kendi rekorunu kıran Gaziantep’te, geçen yıla oranla bu yıl, gelen turist sayısında yüzde 85 azalma yaşandı. Turist sayısında ciddi bir düşüş yaşanırken, bu durum ise en çok esnafı olumsuz etkiledi.

Tarihi, doğal güzellikleri, gastronomi ve kültür turizmindeki potansiyeli sayesinde ziyaretçilerin en gözde merkezlerinden olan Gaziantep'te turist sayısında yaşanan düşüşten dolayı esnaf bu yaz çok kötü bir sezon geçirdi.

Her gün binlerce turistin geldiği ve özellikle bölge ülkeleri başta olmak üzere Avrupa ülkelerinden de oldukça fazla ziyaretçi alan Gaziantep’te esnaf, turist ve gurbetçiler gelmeyince zor durumda kaldı.

Her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilen tarihi Almacı Pazarı esnafı, Covid-19 pandemisi nedeniyle yaşadıkları çok zor günlerin ardından yaz sezonunda turist ve gurbetçi etkisiyle bekledikleri hareketli günleri yaşayamadı.

Geçmiş yıllardan bu yana bölgenin önemli ticaret merkezlerinden birisi olan tarihi Almacı Pazarı’nın ilk defa bu kadar kötü bir yaz sezonu geçirdiğine dikkat çeken esnaf, yurt içi ve yurt dışından gelen siparişlerle ayakta durmaya çalıştı.

Covid-19 pandemisi nedeniyle piyasadaki durgunluktan yakınan esnaf, turist ve gurbetçilerin gelmesi ile piyasanın bir nebze de olsa hareketlenmesini, işlerinin açılmasını beklediklerini ancak bekledikleri hareketliliği yaşayamadıklarını söyledi.

Covid-19 pandemisinden dolayı her sektörde olduğu gibi turizm sektöründe de işlerde ciddi bir düşüş olduğuna dikkat çeken çarşı esnafı, pandemi sürecinde esnaf olarak zor günler geçirdiklerini, dükkân kirası, elektrik, işçi aylığı ve diğer benzeri ödemelerini erteleyemedikleri için çok mağdur olduklarını dile getirdiler.

Turistlerin en çok alışveriş yaptığı çarşılarından biri olan tarihi Almacı Pazarı’nda, esnafın hiçbir yıl yaşamadığı durgunluğu yaşadığına dikkat çeken çarşı esnafından Mehmet Kasapbaşı, esnaf olarak eski günlerini aradıklarını söyledi.

“Satışlarımız yüzde 50 oranında düştü”

Bu yıl turist sayısında ciddi bir düşüş olduğunu belirten Kasapbaşı, “Gaziantep gastronomi şehridir. Yiyecekleri ve içecekleri ile Türkiye'ye hitap eden bir şehrimizdir. Ama maalesef pandemi sürecinden dolayı bahar aylarından itibaren ‘GAP Turu’ adı altında gelen yerli turistlerimiz bu sene ise gelemedi. Gurbetçilerimiz de gelmedi. Biz de elimizden geldiği kadarıyla yurt içi ve yurt dışından gelen siparişlere cevap vermeye çalışıyorduk. İnşallah Gaziantep bu pandemi sürecini en güzel ve kazasız belasız bir şekilde atlatacak. Bu hastalık sadece bizi değil tüm dünyayı etkiledi. Pandemi süreci Gaziantep'in tüm esnafını etkiledi. Cenab-ı Allah, inşallah bu hastalığı en kısa zamanda atlatmamızı bizlere nasip eder.” dedi.

“Esnaf olarak gerçekten 7 aydır çok sıkıntı çektik”

Esnaf olarak yaklaşık 7 aydır zor günler yaşadıklarını belirten Zeynel Abidin Karaoğlu, “Mart ayı işlerimizin en iyi olduğu aydı. Bu aylarda turlar düzenleniyordu. Sadece Almacı Pazarı esnafı değil, tüm esnaf bu turlardan nasipleniyordu. Fakat bu virüs küresel bir sorun, yapabileceğimiz bir şey yoktu, biz sabırla bekledik. Üzerinden takriben 7 ay geçti, ilk günler biraz sancılı zor geçti ama alışmamamız zor oldu. İlerleyen aylarda vatandaşlar hastalığa alışınca işlerimiz biraz hareketlendi, eskisi gibi olmasa da gurbetçi gelmese de ve iç turizm olmasa da iş gereği Gaziantep'e gelen misafirlerimiz var. Gaziantep büyük bir şehir ve şu anda satışlarımız normal gidiyor. Fakat eskisi gibi değil. Yine de hamdolsun daha kötü günler de olabilirdi.” ifadelerini kullandı.

“Pandemi sürecinde satışlarımız yoktu”

Bu yaz sezonunda bekledikleri hareketliliği göremediklerini belirten Aydın Şenkaya ise geçen yıllara oranla satışlarının çok düşük olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

“Salgın 100 yılda bir oluyor. Bu salgın da bize denk geldi. İnşallah devletimiz ve halkımızın sayesinde durum düzelecek, bu süreci atlatacağız. Pandemi sürecinde satışlarımız yoktu, dükkânlarımızı 45 gün kapattık. Bazı haftalar ise haftada 2-3 gün dükkânı kapatıyorduk. Şu anda ise satışlarımız fena değil. Az da olsa yabancı turistler gelmeye başladı. Halkımız kurallara dikkat ediyor. Fiyatlarımızda yüzde 50 düşüş var ama inşallah satışlarımız düzelecek.”

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.