Çocuklar trafik kurallarını parkta eğlenerek öğrenecek

Çocuklar trafik kurallarını parkta eğlenerek öğrenecek

Gaziantep’te yapımına başlanan ve 2020 yılının haziran ayında tamamlanması planlanan Şehitkâmil Trafik Eğitim Parkı’nda çocuklar hem eğlenecek hem de trafik kurallarını öğrenecek.


Vali Davut Gül, Şehitkamil Belediyesi tarafından Şehitkamil ilçesi Belkıs Mahallesi’nde yapımına başlanan Şehitkamil Trafik Parkı’nda incelemelerde bulundu.

Vali Gül, çocukların erken yaşta uygulamalı trafik eğitimi alarak bilinçli bireyler olarak yetişmelerini sağlamak için kısa bir süre önce yapımına başlanan Şehitkamil Trafik Parkı’nda çalışmalar hakkında Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu’ndan bilgi aldı.

İncelemenin ardından değerlendirmelerde bulunan Vali Gül, çocukların trafik eğitimini erken yaşta almalarının önemli olduğunu söyledi.

Her yıl binlerce kişinin trafik kazalarında hayatını kaybettiğini anımsatan Gül, “Trafik kazalarına da baktığımızda önemli bir kısmının kural ihlallerinden kaynaklandığını görüyoruz. İçişleri Bakanımız sayın Süleyman Soylu’nun Türkiye genelinde başlatmış olduğu trafik eğitim parklarıyla ilgili projesi vardı. Bugün de Şehitkamil Belediyemizin Belkıs Mahallesi’nde yapımına başladığı Trafik Eğitim Parkı’na geldik. Yaklaşık 70 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulan parkın yaklaşık 20 bin metrekaresi trafik eğitim alanı ve 50 bin metrekaresi de normal park olacak.” dedi.

“İnşallah en kısa süre içerisinde tamamlanacak”

Trafik Eğitim Parkı tamamlandığında kentin önemli bir eksiğinin giderilmiş olacağını ifade eden Gül, “Çocuklarımız parka bireysel ve toplu olarak gelebilir. Çocukların trafikte karşılaştığı ve yaşadığı her şeyi birebir yaşayabileceği bir sistem oluşturuluyor. Çocuklara ilkokul ve ortaokul çağında trafik eğitimini, trafik kültürünü öğrettiğimiz takdirde bu çocuklarımız ileriki yıllarda ehliyet aldıklarında, trafiğe çıktıklarında burada öğrendiklerini uygulayacaklardır. Emeği geçen belediye başkanımıza ve ekibine teşekkür ediyorum. İnşallah en kısa süre içerisinde tamamlanacak ve parmakla gösterilecek bir tesis olmuş olacak.” ifadelerini kullandı.

“Türkiye’de örnek projelerden bir tanesi olacak”

Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu da, “Şehitkamil Belediyesi olarak daha önceden imar planını yaparken planladığımız bir bölgeydi. Burada ana binanın içerisinde iki derslikli sınıfta çocuklarımız, teorik olarak eğitim alacaklar. Bu parkımız Türkiye’de örnek projelerden bir tanesi olacak. Amacımız, burada alt yaş grubundaki çocuklarımızın okullardan direkt bir derse gelmiş gibi burada uygulamalı eğitim alabilsin. Bu alanın içerisinde bisiklet öğrenme parkuru da var. Araç kullanma parkuru aynı zamanda da yaya olarak yani bir sınıf yaya eğitimi alıyorsa diğer sınıf bisiklet eğitimi alacak, diğer bir sınıf ise araç kullanacak. Amacımız; maksimum düzeyde çocuklarımızı buradan faydalandırmak.” şeklinde konuştu.
 

 Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

İlgili Videolar

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.