Çanakkale şehitleri dualarla anıldı

Çanakkale şehitleri dualarla anıldı

Gaziantep’te, Çanakkale zaferinin 106'ıncı yıldönümü dolayısıyla düzenlenen törende Çanakkale şehitleri dualarla anıldı.


Şahinbey Belediyesi Çanakkale Zaferi’nin 106’ıncı yıl dönümünde sosyal tesislerinde ve gençlik merkezlerinde “Mehmet Akif ve İstiklal Marşı” Kitabı Okuma etkinliği, ana sınıfı öğrencileri Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı’nı anlatan etkinlikler, 152 hatim, 5 bin 572 Yasin-i Şerif, 101 Fetih suresi, 261 bin adet Salavat-ı Şerif okundu.

Şahinbey Kongre ve Sanat Merkezi’nde “Şehitleri Anma Programı” düzenlendi. Programda “Gaziantep Savunması Yetenek Yarışması” ve “İstiklal Marşı’nı Güzel Okuma Yarışması”nda dereceye girenlere hediyeler verildi.

Törende konuşan Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, şehitlik mertebesinin önemine dikkat çekti.

Tahmazoğlu, “Çanakkale Zaferi’nin 106’ıncı yıl dönümünde aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Allah onlardan razı olsun. Burada rahat bir şekilde oturabiliyorsak, ibadetlerimizi yapabiliyorsak ve evlerimizde rahatça uyuyabiliyorsak şehitlerimizin bu vatan toprakları için canlarını seve seve feda etmelerinden kaynaklıdır. Şehit annelerimizin ve babalarımızın ellerinden öpüyorum. Şehitlik bizim için çok yüce bir mertebe, peygamberlikten sonra en yüce makam ve bu makamı da Allah herkese nasip etmiyor. Hangi şehidimizin yakınıyla konuşsak o şehidin diğer çocuklara ve insanlara göre çok farklı olduğu ben defalarca işittim. Şehit ailesi olmakta her insana nasip olmuyor. Her gün binlerce insan ölüyor ama şehadet mertebesi çok yüce bir mertebe.” dedi.

Vatanın önemine de dikkat çeken Tahmazoğlu, “Vatan sevgisini çocuklarımıza anlatmak ve bu vatan topraklarının kolay kazanılmadığını göstermek için 253 bin şehidimizin yattığı Çanakkale’ye götürüyoruz. Oraları ziyaret ettirip Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşı’nda dediği gibi ‘Bastığın yerleri toprak diyerek geçme, tanı. Düşün, altında binlerce kefensiz yatanı.’ dediği yer Çanakkale’dir. Şu gün dahi yağmur yağdığında toprak kızarıyor ve halen dokunulmamış şehitlikler var. Şahinbey Belediyesi olarak 4 tane şehitliği Çanakkale’deki Alan Başkanlığı ile birlikte onları ziyaret edilebilecek hale getiriyoruz. Orada ülkemizin her yerinden her şehrinden şehidimiz var. Biz her zaman biriz ve beraberiz bizi kimse parçalayamaz.” ifadelerini kullandı.

Şehit Aileleri Derneği Başkanı Hamza Bayındır da vatan topraklarının kolay kazanılmadığını belirtti.

Çocuklar ödüllendirildi

Şahinbey Belediyesi’nin düzenlemiş olduğu “İstiklal Marşını Güzel Okuma Yarışması”nda dereceye giren okullar gösteri yaparak davetlileri duygulandırırken Tahmazoğlu, öğrencilere çeşitli hediyeler verdi.

Programa Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Gaziantep İl Müftüsü Dr. Hüseyin Hazırlar, Şahinbey İlçe Milli Eğitim Müdürü Erdal Kılınç, AK Parti Şahinbey İlçe Başkanı Av. Hasan Teke, Şehit Aileleri Derneği Başkanı Hamza Bayındır, Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı Gaziantep Şube Başkanı Mehmet Yeter ve vatandaşlar katıldı.

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.