Camiler sadece namaz kılma yerleri değil

Camiler sadece namaz kılma yerleri değil

İslam medeniyetinin bulunduğu yerlerde mabetlerin dokunulmazlığı olduğunu vurgulayan Diyanet İşleri Başkanı Profesör Doktor Ali Erbaş, bu hakikatin bütün dünyaya duyurulması gerektiğini ifade etti.


Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Gaziantep’te katıldığı “Cami Banileri Vefa Programı”nda cami yaptıran 147 hayırsevere teşekkür plaketi verdi.

Gaziantep İl Müftülüğü tarafından “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” nedeniyle cami yaptıran hayır sahiplerine bir vefa göstergesi olarak düzenlediği “Cami Banileri Vefa Programı”na katılan Erbaş, bu programın haftanın anlamını bir kat daha arttırdığını söyledi.

Şahinbey Kongre ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen program Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Programda konuşan Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığı olarak cami yaptıran hayırseverlere vefa programı düzenlediklerini ifade etti.

“Vefa inancımızın en önemli unsurlarından birisidir” diyen Erbaş, “Keşke bütün insanlar birbirlerine vefalı olabilseler. Keşke evlatlar, annelerine, babalarına gerektiği gibi vefa gösterebilseler. Öğrenciler hocalarına gerektiği gibi vefa gösterebilseler. Bütün insanların birbirine vefalı olması gerektiğini ifade etmek için bu cümleleri kurdum.” dedi.

Bu haftanın “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” olduğunu hatırlatan Erbaş, Kur’an-ı Kerim’de, “Allah’ın mescitlerini ancak Allah’a ve ahiret gününe inanan, namazını kılan, zekâtını veren ve yalnız Allah’tan korkup çekinen kimseler imar edebilirler” buyurulduğunu dile getirdi.

“Camiler sadece namaz kılma yerleri değil”

Erbaş, “Camilerin bina olarak imarından sonra bir de içinin imar edilmesi var. İçinin imarında da hocalar, Peygamber varisleri var. Camiler sadece namaz kılma yerleri değil. Namaz kılma noktasında da hocalarımız vazifelerini yapıyorlar ama bununla yetinmiyorlar. Camilerimizin her birini bir mektep, bir medrese bir suffe haline getiriyorlar. Yaz Kur'an kurslarımızda hocalarımız salgına rağmen 40 gün çocuklarla, gençlerle buluştu. Elhamdülillah geçen yılın özlemini giderdik. Yaz Kur'an kurslarında camilerimizde 4 yaşından 20 yaşına kadar talebelerimiz vardı. Hocalarımız, cami dersleriyle, Kur'an, tefsir, hadis, fıkıh, ilmihal gibi dersler yaparak camilerimizin için imar ediyorlar. Allah sizlerden de hocalarımızdan da razı olsun.” ifadelerini kullandı.

“Bu hakikati bizim bütün dünyaya duyurmamız gerekiyor”

İslam medeniyetinin bulunduğu yerlerde mabetlerin dokunulmazlığı olduğunu vurgulayan Erbaş, “Bu hakikati bizim bütün dünyaya duyurmamız gerekiyor. Gayrimüslim diyarlarda zaman zaman camilerimize saldırılar oluyor. Bu saldırıları yapanların ne kadar zalim, cahil, insanlık ve barış düşmanı olduğunu bizim anlatmamız gerekiyor. Bir savaşta dahi Müslüman askerlere gittikleri yerlerde eli silahsız insanlara dokunmaması, kadınlara, çocuklara, yaşlılara, mabetlere dokunmaması emrediliyor.. Hatta yeşile, ormana dokunmaması gerekiyor. Bizim dinimiz böyle merhamet, şefkat dini.” şeklinde konuştu.

Erbaş, programın sonunda cami yaptıran 147 hayırsevere teşekkür plaketi verdi.

Programa Gaziantep Valisi Davut Gül, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Osman Tıraşçı, Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü, Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Mütevelli Heyeti 2’inci Başkanı İhsan Açık ve Gaziantep İl Müftüsü Doktor Hüseyin Hazırlar ve çok sayıda davetli katıldı.

Merhum Ahmet Mukdat Ziylan dualarla anıldı

Gaziantep’in tanınmış kanaat önderlerinden Ahmet Mukdat Ziylan için vefatının sene-i devriyesinde düzenlenen anma programına katılan Erbaş, Ziylan’ı rahmetle andı.

Aynı zamanda Hoşgör Fatih Kur'an Kursu Onursal Başkanı da olan ve geçtiğimiz yıl tedavi gördüğü hastanede vefat eden Ziylan (85) için anma programı düzenlendi.

Hoşgör Fatih Kur'an Kursu bahçesinde düzenlenen ve Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan program merhum Ziylan’ın hayatını anlatan sinevizyon gösterimi ile devam etti.

Programda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, merhum Ziylan’ın bir Peygamber ve Kur'an aşığı olduğunu söyledi.

Peygamber Efendimizin en güzel örnek olarak tanımlandığını belirten Erbaş, “Peygamber aşığı insanlarda hep en güzel, en iyi olmaya çalışmışlar. Ahmet Ziylan amcamızın Kur'an ve Peygamber aşığı olduğuna buradaki herkes şahittir.” dedi.

Erbaş, merhum Ziylan’ın ilme, irfana, bilgiye, hikmete çok önem verdiğini dile getirerek, Ziylan’ın örnek alınması gereken biri olduğunu kaydetti.

Hoşgör Fatih Kur’an Kursu öğrencilerinin Kur’an-ı Kerim tilavet ettiği ve ilahiler okuduğu program Erbaş’ın yaptığı duanın ardından sona erdi.

Erbaş, ayrıca Gaziantep programı kapsamında Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Profesör Doktor Nihat Hatiboğlu’nu da ziyaret etti.

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.

#Gaziantep haberleri

#Gaziantep Sondakika

#Sondakikia haberleri

#Antep haberleri