Beyin tümörü nedeniyle acil ameliyat olması gereken genç yardım bekliyor

Beyin tümörü nedeniyle acil ameliyat olması gereken genç yardım bekliyor

Suriye’deki iç savaş nedeniyle 5 yıl önce Türkiye’ye gelen ve yaklaşık bir yıl önce beyninde tümör oluşan yeni evli Suriyeli genç, sağlığına kavuşmak için mücadele ediyor.


Suriye’nin Rakka kentinde yaşayan Midyan Musa (30), 5 yıl önce bölgede artan çatışmalar nedeniyle Türkiye’ye gelerek önce Şanlıurfa’ya ardından da Gaziantep’e yerleşti. Yaklaşık bir yıl önce evlenen Musa, 8 ay önce işe gittiği esnada bayılarak yere düştü.

Sağlık ekipleri tarafından ambulansla hastaneye kaldırılan Musa’nın beyninde  yumurta büyüklüğünde tümör olduğu belirlendi. Ameliyat olan ve beynindeki tümör alınan Musa, bir hafta süren tedavisinin ardından taburcu oldu.


Ameliyatının ardından kekemelik, baş ağrısı ve nefes darlığı yaşayan Musa’nın sol tarafı felç olunca eşi tarafından kentteki özel bir hastaneye götürüldü. Hastanede çekilen tomografi ve yapılan tetkikler sonucu Musa’nın beyninde yeniden tümör oluştuğu tespit edildi.

Acil ameliyat olması gereken Musa için Coronavirus nedeniyle hastanelerde yer olmadığı gerekçesiyle işlem yapılmadı. Kentteki özel hastanelere giden Musa’nın ameliyatı için 50-55 bin lira talep edildi.

Hastalığı nedeniyle çalışamayan Musa, Şehitkamil ilçesi Kocatepe Mahallesi’nde kiraladıkları 2 odalı evde komşularının yardımıyla geçinmeye çalışıyor. 3 aydır ev kirasını ödeyemeyen ve zorluklar içinde hayata tutunmaya çalışan Musa’nın ve ailesinin dramı yürek burkuyor.

Beynindeki tümör nedeniyle yürüyemeyen, konuşma yetisini kısmen yitiren Musa, günün büyük bir bölümünü yatakta geçiriyor. Acil ameliyat olabilmek için çaba gösteren Musa, hayırseverlerden ve yetkililerden yardım bekliyor.

Rahatsızlığından dolayı çalışamadığını ve hastalığın yanında maddi sıkıntı çektiklerini belirten Musa, kendilerine yardım edilmesini istedi.

Yaklaşık 7 aydır Musa ve eşinin hastalıkla mücadele ettiklerini ve Gaziantep’te yakınları olmadığı için çok çaresiz olduklarını belirten komşuları Ahlem Arap, Musa’nın acilen ameliyat olması gerektiğini ifade etti.

“Acilen ameliyat olması gerekiyor”

Musa’nın ameliyatı için 55 bin lira istendiğini, hayırseverlerden ve yetkililerden destek beklediklerini belirten Arap, “Bu ağabeyimiz Rakka'da yaşıyordu. Suriye'deki iç savaş nedeniyle önce Şanlıurfa'ya gelmiş, Şanlıurfa'da bir yıl kaldıktan sonra ise Gaziantep'e göç etmişler. Yaklaşık 7 ay önce evlendi. Evlendikten sonra bir gün işe giderken yolda düşüp bayılmış ve hastaneye götürmüşler. Hastanede yapılan tetkikler sonucu beyninde tümör olduğu söylendi. Şu an acilen ameliyat olması gerekiyor. Coronavirus nedeniyle hastanelerde ameliyat yapılmıyor, bunun içinde hastaneye gidemiyor. Şu anda hastanelerde ameliyat yapılmıyor. Birkaç özel hastaneye gitti, özel hastaneler acil ameliyat olmasını söylediler. Fakat özel hastanelerde yaklaşık 55 bin TL para istiyorlar. Aile bu kadar parayı veremez.” dedi.

“Hayırseverler yardım etmezse hiçbir gelirleri yok”

Musa’nın hastalığı nedeniyle çalışamadığını ve komşularının yardımıyla hayata tutunmaya çalıştığını belirten Arap, “Zaten durumları kötü, sadece kendisi ve eşi var. Akrabaları da Gaziantep'te yoktur. Ev kiralarını veremiyorlar. Hayırsever bir komşuları vardı, kiralarını o veriyordu. Fakat 3 aydır hayırsever yardım edemiyor. Yemek ve diğer ihtiyaçları için komşuları yardımcı oluyor. Sürekli hastaneye gidip geliyorlar. İhtiyaçlarını karşılamakta zorlanıyorlar. Hayırseverler kendilerine yardım ederse bir şekilde ihtiyaçlarını karşılayabiliyorlar. Hayırseverler yardım etmezse de hiçbir gelirleri yoktur.” ifadelerini kullandı.

“Ameliyatı için 55 bin TL para isteniyor”

Musa’nın durumunun her geçen gün kötüleştiğini belirten Arap, “Özel hastaneye gittiğimizde doktor acil ameliyat olmasını istedi. Çünkü tümörü her geçen gün büyüyor. Önceden eli titremezdi, şimdi eli titremeye başladı, saçı dökülüyor. Artık yürüyemiyor, konuşamıyor, tek başına yemek yiyemiyor. Acilen ameliyat olması gerekiyor. Allah rızası için bu abimize yardımcı olabilir misiniz? Gerçekten çok kötü durumda. Ameliyatı için 55 bin TL para isteniyor. 10 gün de yoğun bakımda kalacak. Hastane özel olduğundan dolayı biraz masraf istiyor. Ama bu ailenin hastaneye 50 TL bile verecek durumu yoktur. Hayırseverlere ve yetkililere sesleniyoruz; Allah rızası için bu ağabeyimize yardımcı olur musunuz?” diye konuştu. 

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.