Antep Savunması’nın izlerini taşıyan müze yoğun ilgi görüyor

Antep Savunması’nın izlerini taşıyan müze yoğun ilgi görüyor

Gaziantep’te geçtiğimiz yıl kentin kurtuluşunun yıldönümünde açılan 25 Aralık Gaziantep Savunması Kahramanlık Panoraması ve Müzesi’ni 11 ayda 100 bin kişi ziyaret etti.


Gaziantep’in 11 ay boyunca sömürgeci Fransız işgalcilerine karşı verdiği destansı mücadelenin detaylı ayrıntılarıyla anlatıldığı müze yoğun ilgi görüyor.

Kentin, Fransızların işgalinden kurtuluşunun yıldönümü olan 25 Aralık 2020’de ziyarete açılan müze, açıldığı günden beri ziyaretçi akınına uğruyor.

Açıldığı günden beri ziyaretçi akınına uğrayan ve ziyaretçilerine Gaziantep’in Kurtuluşu’nda verilen destansı mücadeleyi tekrar yaşatan müze Gaziantep halkının yanı sıra Türkiye’nin birçok ilinden kente gelen ziyaretçilerin de yoğun ilgisiyle karşılaşıyor.

Kurtuluş Savaşı’nda Gaziantep’i işgal eden sömürgeci Fransızların zulmünü ve Antep Savunması’nda verilen destansı mücadelenin gün yüzüne çıkarıldığı müzede ara tatilde yoğun bir ilgi gördü.

11 ay önce ziyarete açılan müzeyi şu ana kadar 100 bin kişi ziyaret ederken ara tatilde ise müze 10 bin kişiyi ağırladı.

Günlük bin kişi tarafından ziyaret edilen müze Gaziantep’in yanı sıra çevre iller ve diğer bölge illerden de çok sayıda kişi tarafından ziyaret ediliyor.

Tarihi Gaziantep Kalesi civarında bulunan, Antep Savunması ve Kurtuluş Savaşı'nda verilen o destansı mücadele, özel hazırlanan görseller ve dönemin eşyalarıyla anlatıldığı müze öğrencilerden de yoğun ilgi görüyor.

İşgalci Fransız askerleri tarafından annesinin tesettürüne el uzatılmasına karşı çıktığı için şehid edilen Mehmet Kamil başta olmak üzere 6 bin 317 şehidin verildiği ve binlerce kişinin de gazi olduğu Antep Savunması’nın gelecek nesillere aktarılmasının hedeflendiği müzeyi ziyaret eden ziyaretçiler, müzeyi ziyareti esnasında sömürgeci ve işgalci Fransızların zulmüne, Gaziantep halkının da verdiği destansı mücadelesine şahit oluyor.

Hafta sonunu fırsat bilen ve aileleriyle beraber müzeyi ziyaret eden ziyaretçiler, işgalci Fransızlara ve İngilizlere karşı eşsiz mücadelenin verildiği mücadeleyi her yönüyle anlatan müzeyi beğeniyle geziyor.

Antep Savunması’nın tüm yönleriyle anlatıldığı müzenin büyük bir ilgi gördüğünü belirten 25 Aralık Gaziantep Savunması Kahramanlık Panoraması ve Müzesi Müdürü Murat Dağ, müzeyi 11 ayda 100 bin kişinin ziyaret ettiğini söyledi.

Halkın ziyaretine açıldığı günden beri müzenin yoğun ilgi gördüğünü ifade eden Dağ, milli mücadele döneminde Anadolu’daki ve Gaziantep’teki mücadelenin simülatör, görsel tasarımlar, belgeler ve dönemin eşyalarıyla anlatıldığı müzenin yoğun ilgi görmesine sevindiklerini belirtti.

Covid-19 salgını nedeniyle uzun bir süre ziyaretçilere kapalı olan müzenin, normalleşme adımlarının ardından ziyaretçi kabullerine yeniden başladığını bildiren Dağ, müzede Antep Savunması’na şahitlik eden binalardan kalma kapıların, pencerelerin, mücadele esnasında kullanılan silahların, o dönemde kullanılan kıyafetlerin ve daha birçok eserin yer aldığını belirtti.

Ara tatil nedeniyle ziyaretçi sayısında ciddi artışların yaşandığını belirten Dağ, 9 günlük tatilde müzeyi 10 bin kişinin ziyaret ettiğini bildirdi.

“11 ayda müzemizi 100 bin kişi ziyaret etti”

Müzenin ziyaretçilerini Antep Savunması yıllarına götürdüğünü belirten Dağ, “Müzemizin ziyaretçi kabulüne başlaması 11 ay oldu ve müzemiz açıldığı günden beri halkımızdan da yoğun bir ilgi gördü. Müzemizi şu ana kadar 100 bin kişi ziyaret etti. Müzemiz yeni açılmasına rağmen gördüğü bu ilgi bizi mutlu etti. Gaziantep’in Kurtuluşu’nun 100’üncü yıl dönümünde 100 bin ziyaretçinin müzemizi gelip ziyaret etmesi bizleri aynı zamanda duygulandırdı.  Müzemizi Gaziantep halkının yanı sıra Türkiye’nin hemen hemen her ilinden misafirimiz ziyaret ediyor.” dedi.

“Ziyaretçilerimiz Antep Savunması’nın yaşandığı yıllara gidiyor”

Müzede çok özel eserlerin sergilendiğini belirten Dağ, “Ama müzedeki panoramik alanın da bambaşka bir hikayesi var. Yapımı yaklaşık 3 yıl sürdü. 120 metre uzunluğunda 13 metre yüksekliğinde bir tablo var. Müzemizde bir tuval üzerine tamamen yağlı boya tekniğiyle yapılmış sanat eseri var. Bu müzeye girdiğiniz andan itibaren kendinizi Antep Savunması’nın yaşandığı yıllarda hissediyorsunuz. Bu gerçeği ziyaretçilerimizde dile getiriyor.” ifadelerini kullandı.

“Müzemizde Antep Savunması her yönüyle anlatılıyor”

Ara tatilde müzenin yoğun ilgi gördüğünü ifade eden Dağ, “Anadolu’da milli mücadelenin verilişinin 100’üncü yılındayız. Gaziantep özelinde de 100’üncü yıldayız. Vatandaşlarımızdan bu 100’üncü yılda dünyanın sayılı panorama müzelerinden birisi olan müzemizi görmelerini, ziyaret etmelerini, Kurtuluş Savaşı atmosferlerini, zorlu şartlar altında verilen mücadeleleri burada iliklerine kadar hissetmelerini ve gelirken çocuklarını da mutlaka getirmelerini istiyorum. Herkesi müzemize davet etmek isterim.” diye konuştu. 

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.

#Gaziantep haberleri

#Gaziantep Sondakika

#Sondakikia haberleri

#Antep haberleri