10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kutlanıyor

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kutlanıyor

Halkın haber alma hakkını teslim etmek için 7 gün 24 saat çabalayan basın mensupları için yarın “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” olarak kutlanacak.


Basın çalışanlarına bazı haklar ve yasal güvence sağlayan "212 sayılı Kanun"un 4 Ocak 1961'de kabul edilip 10 Ocak 1961'de Resmi Gazetede yayımlanmasının arından her yıl 10 Ocak günü “Çalışan Gazeteciler Günü” olarak kutlanıyor.

Gaziantep’te her yıl çeşitli etkinlik ve programlarla kutlanan “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” bu yıl Covid-19 pandemesi nedeniyle her hangi bir program yapılmadan kutlanıyor.

“10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” dolayısıyla Vali Davut Gül’ün yanı sıra belediye başkanları, siyasi, sivil toplum, sendika, oda ve borsa yetkilileri, yayımladıkları yazılı mesajlarla basın mensuplarının gününü kutladılar.

Mesajlarda, Covid-19'un tüm tehlikelerine rağmen kamuoyunu doğru bilgilendirebilmek için gece ve gündüz çalışan basın mensuplarının, salgın sürecinde zorlu görev üstlendiğine dikkat çektiler.

Covid-19 pandemisi döneminde de doğru ve tarafsız habere erişimin sağlanmasında medyanın önemli bir rol üstlendiğine dikkat çekilen mesajlarda, Covid-19’a karşı uygulanan tedbirler sürdüğü bir dönemde gazetecilerin hep ön saflarda mücadele ettiği, pandemi sürecinde alınan kararların ve uygulanan tedbirlerin hızlı ve doğru bir şekilde vatandaşlara ulaştırılmasında basının etkisinin inkar edilemeyeceği vurgulandı.

Vali Gül, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” dolayısıyla yayımladığı mesajında, milletin ortak sesi olmanın ötesinde kamuoyunun vicdanını temsil eden tüm basın mensuplarının gününü içtenlikle kutladığını belirtti.Gaziantep Valisi Davut Gül

“Tüm basın mensuplarımıza teşekkür ediyorum”

Gül, “Özellikle kamuoyunun doğru ve zamanında bilgilendirilmesinde basın mensuplarına çok büyük görev ve sorumluluklar düşmektedir. Bu kapsamda ülkemizde, bölgemizde ve ilimizdeki gelişmelerin doğru şekilde algılanıp yorumlanması ve halkımızın bilgilendirilmesinde yerel basının da ulusal basının da etkin bir rolü bulunmaktadır. Özellikle pandemi döneminde ilimizde hizmet veren basın mensuplarının çalışmaları valilik olarak bize önemli katkılar sağlamıştır. Bu açıdan tüm basın mensuplarımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

Gül, ilkeli, doğru ve tarafsız bir şekilde çalışarak halkın haber alma hakkını sağlayan ve toplumun genel talep ve görüşlerini kamuoyuna yansıtma görevini üstlenen, vatandaş ile yönetim arasında köprü vazifesi gören basın mensuplarının, bu yönüyle milletin duygularına tercüman olduklarını ifade etti.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de çok sesli, etkin ve herhangi bir kısıtlamaya maruz kalmadan kamuoyunu bilgilendirme görevini yerine getirebilen medyanın varlığının, demokratik ve şeffaf toplumun olmazsa olmaz koşulu olduğunu vurguladı.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin

“Medya önemli bir görevi üstlenmektedir”

Medyanın, küresel sorun olan Coronavirus ile mücadele döneminde kendi sağlıklarını hiçe sayarak vatandaşları doğru bilgilendirmek için canla başla çalışan tüm gazetecilerimize teşekkürü bir borç bildiğini ifade eden Şahin, “Basın ve ifade özgürlüğünün, halkımızın haber alma hakkıyla birlikte geliştiği ortamlarda, medya organlarının vatandaşlarımıza tüm gelişmeleri doğru aktarması, kamuoyunun bilgilenmesinde ve bilinçlenmesinde kilit bir rol oynamaktadır.” ifadelerini kullandı.

Gaziantep İl Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek de, “Zaman ve mekân mefhumu gözetmeksizin, her zaman ve her yerde büyük bir özveri ile çalışan, vatandaşların gözü, kulağı, sesi olma ve kamuoyunun haber alma hakkını sağlayan, ilkeli, tarafsız, sorumlu gazetecilik anlayışını başarıyla yerine getiren vefakâr gazetecilerimizin ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü teşkilatım adına kutluyorum. Bu vesile ile görevini yaparken hayatını kaybeden gazetecileri rahmetle anıyor, görevleri başındaki basın camiasının güzide mensuplarına başarılar diliyorum.” şeklinde konuştu.

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” nedeniyle tüm basın çalışanlarının gününü kutladı.

Gazeteciliğin zor ve çok önemli bir meslek olduğunu ifade eden Tahmazoğlu, özverili çalışmaları nedeniyle basın mensuplarına teşekkür borçlu olduklarını belirterek yerel ve ulusal alanda çalışan bütün basın mensuplarına yaptıkları hizmetler dolayısıyla teşekkür etti.

Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu

Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu ise, “Gazetecilik mesleğine gönül vermiş tüm emektar gazetecilerimize sağlık, huzur ve başarılarla dolu uzun bir meslek yaşamı diliyorum. Ebediyete intikal eden değerli gazetecilerimizi rahmetle anıyorum. Kamuoyu yararına fedakarca çalışan tüm basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü gönülden kutluyorum.” diye konuştu.

HÜDA PAR Gaziantep İl Başkanı Faruk Göçer

“Gazetecilik mesleği icra edilirken ahlaki değerler her şeyin üzerinde tutulmalı”

HÜDA PAR Gaziantep İl Başkanı Faruk Göçer de basın mensuplarının milletin sözcüsü olduğunu ifade eden Göçer, tüm basın çalışanlarının gününü kutladı.

Gazetecilerin çok zor şartlar altında görevlerini yerine getirmeye çalıştıklarını belirten Göçer, şöyle devam etti:

“Dünyanın en zor işlerinden biri olan, fedakârlık isteyen, toplumun bilinçlendirilmesi ve gelişmelerden haberdar edilmesi açısından önemli bir meslek olan gazeteciliği icra eden bireyler olarak siz değerli basın mensuplarının ‘10 Ocak Dünya Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyoruz. İçinde bulunduğumuz zaman diliminde, hemen hemen dünyanın her yerinde ama özellikle de yaşadığımız coğrafyada gelişen olayların dünya gündemine taşınmasının ve insanların en doğru şekilde bilgilendirilmesinin ne kadar mühim olduğu inkâr edilemez bir gerçektir.” dedi.

Ak Parti Gaziantep İl Başkanı Mehmet Eyüp Özkeçeci

AK Parti Gaziantep İl Başkanı Mehmet Eyüp Özkeçeci, “İlkeli ve ahlak kurallarına uyan bir medyanın şehrimizin ve ülkemizin sosyal, kültürel ve ekonomik gelişmesi ve kalkınması adına büyük ölçüde katkıları bulunmaktadır. Bugün tarafsız ve doğru haber ahlakı içerisinde bilgiye en hızlı şekilde ulaşmamızı sağlayan gazetecilerimizin gününü kutlamaktayız. Bugün vesilesiyle kıymetli gazetecilerimizin ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü en içten dileklerimle kutluyor, meslek hayatlarında başarılar diliyorum.” dedi.Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Gaziantep İl Başkanı Ahmet Gök

“Gazetecilerin aldıkları ücret insanca yaşama şartlarını sağlamada yetersiz”

Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Gaziantep İl Başkanı Ahmet Gök ise “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” nedeniyle yayımladığı mesajında, “Dünyanın birçok yerinde basın emekçileri, başta sosyal güvence imkânları olmak üzere, güvenli ve sağlıklı çalışma imkânından yoksundur. Aldıkları ücret, insanca yaşama şartlarını sağlamada yetersizdir. Her 10 ocakta siyaseten, iyi dileklerle, gazetecilerin daha insani hak ve çalışma şartlarına sahip olmaları yönünde yapılan açıklamalar, genellikle güzel bir temenni olarak kalmakta, sorunlar ertelenmektedir. Daha geniş yasal haklara sahip olmaları dileği ile mesai kavramı olmaksızın gece gündüz demeden alınteri döken basın emekçilerinin ‘Çalışan Gazeteciler Günü’nü tebrik ediyor, bugünün, çalışma şartlarının iyileştirilmesine vesile olmasını temenni ediyorum.” dedi.

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci de şunları söyledi:

“Mesai saati gözetilmeden icra edilen bu meslek, yüksek fedakârlıklar gerektirir. Biliyorsunuz pandemi döneminde birçok gazetecimiz Covid-19’dan dolayı hayatını kaybetti. Mesleğinin gereğini büyük bir özveri ile yerine getirirken yaşamını yitiren gazetecilerimize yüce Allah’tan rahmet, ailelerine sabırlar diliyorum. İlkeli, tarafsız ve fedakârca çalışan tüm gazetecilerimizin ve basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutluyorum.”

Güneydoğu Anadolu Hububat, Bakliyat ve Yağlı Tohumlar İhracatçıları Birliği Başkanı Mahsum Altunkaya

Güneydoğu Anadolu Hububat, Bakliyat ve Yağlı Tohumlar İhracatçıları Birliği Başkanı Mahsum Altunkaya da, “İş dünyasının temsilcileri olarak, basın meslek ilkelerine uyan, sorumluluk sahibi, ilkeli, tarafsız ve özgür basının varlığını çok önemsiyoruz. Toplumun aydınlanmasında önemli bir işlevi olan gazetecilerin ‘10 Ocak Gazeteciler Günü'nü kutluyorum.” dedi.

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Başkanı Adnan Ünverdi

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Başkanı Adnan Ünverdi, basın mensuplarının her koşulda kamuoyunu bilgilendirmek adına özveriyle görev yaptıklarını belirterek, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü”nü kutladı.

Ünverdi, günümüz teknolojileri ile habere ulaşmanın eskiye oranla çok daha kolay hale geldiğini ancak doğru habere ulaşmakta görsel ve yazılı medyanın büyük bir işlevi yerine getirdiğini kaydetti.

Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Cengiz Şimşek

Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Cengiz Şimşek ise “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü”nü kutlayarak, gazetecilerin vatandaşların dünyadaki gelişmelerden doğru ve hızlı bir şekilde bilgi sahibi olmaları için özveri ve fedakarlıkla çalıştıklarını belirtti.

(Soldaki) Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Başkanı Tuncay Yıldırım (Sağdaki) Meclis Başkanı Hilmi Teymur

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Başkanı Tuncay Yıldırım ve Meclis Başkanı Hilmi Teymur, yayımladıkları mesajla tüm basın mensuplarının “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü”nü kutladı.

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.

#Gaziantep haberleri

#Gaziantep Sondakika

#Sondakikia haberleri

#Antep haberleri

YUKARI ÇIK